• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
14 sty 2014 10:01

Inteligencja sterowania domem

Myśląc o inteligentnym domu, warto poszukać rozwiązań kompleksowych. Dzięki inteligencji sterowania to system dba o zabezpieczenie domu i płynne zarządzanie nim, zgodne z indywidualnymi potrzebami mieszkańców.

Bezprzewodowa centrala ożywia elementy domu i zarządza nimi, wpływając tym samym na oszczędność czasu, energii oraz zwiększenie komfortu użytkowników i bezpieczeństwa. Radzi sobie z większością zadań w inteligentnym domu. Może regulować temperaturę, kontrolować światło, zarządzać energią czy symulować obecność mieszkańców. To tylko niektóre przykłady jej wykorzystania.

Obecnie coraz częściej sterowanie, nadzorowanie i inicjowanie zdarzeń w inteligentnych domach przejmują smartfony i tablety wyposażone w aplikacje. Dzięki temu dostęp do całego systemu automatyzacji jest możliwy z każdego miejsca na świecie. 

Fot. Somfy.
Fot. Somfy.

Precyzja komunikacji

W systemach inteligentnego sterowania ważną rolę spełnia funkcja precyzyjnych komunikatów zwrotnych, podawanych w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień. System za każdym razem informuje nie tylko o wykonaniu lub niewykonaniu polecenia, ale także o przyczynie niepowodzenia wywołanej akcji. Komunikaty mogą być różnorodne. Ponadto, niezależnie od informacji zwrotnej, w każdej chwili można poznać aktualny stan urządzenia.

Wychodząc z domu nie trzeba upewniać się czy wszystko jest pozamykane, ponieważ informację o wykonaniu polecenia dostaniemy na smartfon. Precyzyjny komunikat zwrotny jest tym bardziej istotny kiedy sterujemy domem na odległość, chcąc na przykład symulować obecność mieszkańców. Ponadto w razie włamania czy uruchomienia alarmu pożarowego, system połączony z kamerą od razu nas o tym powiadomi, a na smartfona otrzymamy zdjęcie.

Skuteczna wielofunkcyjność

Każdy użytkownik, nawet niezorientowany technicznie, może sam ustawić działanie różnych urządzeń względem dowolnej godziny, warunków pogodowych, ilości światła słonecznego, temperatury. Większość typowych zegarów czy nadajników ma funkcje ustawień z podziałem na pory dnia: rano, w południe, po południu i wieczorem. Możliwe jest zaplanowanie w ciągu dnia, do kilkudziesięciu, kompleksowych scenariuszy, według różnorodnych pomysłów mieszkańców.  

Urządzenia takie zapewniają konfigurację dowolnych automatycznych rozkazów wykonywanych w ciągu dnia o określonej porze, z dokładnością co do minuty lub też jako reakcja na zadziałanie zamontowanych czujników (np. pogodowych, alarmowych, obecności, styku). Jest to niewątpliwie duża zaleta, pozwalająca na elastyczne dostosowanie do swojego stylu życia.

W trybie natury

System można rozbudowywać o nowe funkcje, bez dodatkowych nakładów na okablowanie urządzeń. Technologia pozwala adaptować elementy we własnym indywidualnym tempie, dzieląc inwestycję na etapy. Na przykład chcąc polepszyć w zimie efektywność energetyczną budynku, można zautomatyzować i wpiąć do systemu w pierwszej kolejności rolety czy też termostaty. Z kolei na wiosnę można zainstalować zawór do sterowania podlewaniem ogródka, z czujnikiem temperatury i deszczu.

Źródło: Somfy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH