Okna drewniane: jak wybrać właściwy gatunek drewna. Fot. Urzędowski

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Okna drewniane: jak wybrać właściwy gatunek drewna. Fot. Urzędowski
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
06 paź 2017 12:15

Jakie drewno wybrać, aby cieszyć się oknami przez lata?

Jakie drewno spośród wielu dostępnych na rynku wybrać, aby cieszyć się oryginalnymi i funkcjonalnymi oknami przez lata?

Drewno to surowiec energooszczędny i wytrzymały. Gwarantuje długowieczność oraz pięknie prezentuje się przez pokolenia. Niestety wybór odpowiedniego gatunku nie jest tak łatwy, jak może się wydawać. 

Do wyboru do koloru

Obecny rynek stolarki okiennej jest niezwykle rozbudowany i doskonale zaopatrzony. Drewno egzotyczne stało się niemal tak popularne, jak nasze gatunki rodzime. Wielu inwestorów traktuje okna jako jeden z elementów wystroju wnętrz, dlatego funkcja użytkowa ma dla nich drugorzędne znaczenie, a na pierwszy plan wybijają się walory estetyczne.

Zobacz także: Okna: zobacz jak przygotować je do zimy

Najpopularniejszymi gatunkami są sosna, świerk, modrzew oraz nieśmiertelny dąb. Ponadto wybierać można również z gatunków bardziej egzotycznych, takich jak meranti, sapele, teak czy iroko.

Lider popularności

Najpopularniejszym gatunkiem drewna, które wykorzystuje się do produkcji okien jest sosna. Budulec ten charakteryzuje się stosunkowo wysoką wytrzymałością oraz łatwością impregnacji. Jednym z czynników wpływających na jego atrakcyjność jest również cena.

Sosna jest nie tylko wytrzymała, ale także podatna na obróbkę. Potrafi doskonale zaadaptować się nawet do najbardziej ekstremalnych warunków klimatycznych. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości żywicy opiera się działaniu wilgoci. – mówi ekspert marki Urzędowski.

Ekskluzywny wyróżnik

Dąb to materiał prawdziwie królewski. Jest nie tylko mocny, ale także odporny na wilgoć czy ścieranie. Dębina bardzo słusznie uważana jest za najlepszy surowiec spośród rodzimych gatunków liściastych. Drewno dębowe opiera się działaniu zmieniających się warunków atmosferycznych czy wilgotnościowych.

Ponadto dobrze świadczy o inwestorze oraz wyznawanych przez niego wartościach. Dębina jest ciężka i twarda, a charakteru nadaje jej nierównomierne rozmieszczenie słoi. Doskonale współgra zarówno z wnętrzami nowoczesnymi, jak i tymi utrzymanymi w stylistyce tradycyjnej.

Powiew egzotyki

Wiele osób decydujących się na budowę domu pragnie czegoś więcej, dlatego stawia na gatunki importowane, które wyróżniają się egzotycznym pochodzeniem.
Meranti występuje w Malezji oraz Indonezji. Dostępne jest zarówno w odmianie czerwonej, jak i białej, którą selekcjonuje się ręcznie z konkretnego regionu Azji. Wprawne oko odnajdzie w nim charakterystyczne rysy, nadające całości niepowtarzalnego i urzekającego charakteru. Drewno zaskakuje odpornością na wilgoć oraz wysoką izolacyjnością cieplną, a także akustyczną.

Z uwagi na swoje parametry zyskało uznanie nie tylko w oczach inwestorów, ale także producentów. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy uwagę zwracają na połączenie piękna i trwałości.

Iroko jest materiałem pochodzącym z Afryki, a jego nazwa z dosłownym tłumaczeniu oznacza człowieka sukcesu, niezależnego i spełnionego. Samo drewno jest twarde i delikatnie tłuste w dotyku. Ponadto jako jedno z nielicznych charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem kolorów. Dzięki naturalnie występującym w drewnie olejom ochronnym opiera się ono nie tylko wodzie, ale także różnego rodzaju szkodnikom.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH