Wszystkie części ogrodzenia ustawione na swoim miejscu. Fot. Röben

Zobacz galerię [17 zdjęć]

Wszystkie części ogrodzenia ustawione na swoim miejscu. Fot. Röben
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
05 wrz 2016 09:04

Klinkierowe ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych

Kiedy liczy się szybkość i wysoka jakość wykonania, klinkierowe ogrodzenia z prefabrykatów nie mają sobie równych. Do inwestora należy tylko wybór cegieł i zaplanowanie samego ogrodzenia, które powstaje nawet w 24 godziny!

Kiedy liczy się szybkość i wysoka jakość wykonania, klinkierowe ogrodzenia z prefabrykatów nie mają sobie równych. Do inwestora należy tylko wybór cegieł i zaplanowanie samego ogrodzenia, które powstaje nawet w 24 godziny!

Budowa trwałego i odpornego na działanie trudnych warunków atmosferycznych, a przy tym eleganckiego i efektownego ogrodzenia nie musi trwać kilka dni lub tygodni. Mur ogrodzeniowy, wykonany z prefabrykatów budowlanych, jest gotowy nawet w ciągu jednego dnia. Wystarczy dokładne rozplanowanie i precyzyjne poszczególnych elementów ogrodzenia. Jak to wygląda w praktyce?

Ważna podstawa

Wykonanie klinkierowego ogrodzenia wymaga odpowiedniego rozplanowania w terenie. Mając przygotowany projekt, można przystąpić do wylewania ławy fundamentowej. Do jej wykonania potrzebne jest odpowiednio uformowane deskowanie oraz beton. Tak jak w przypadku budowy klinkierowego ogrodzenia z pojedynczych cegieł, fundament pod murek z gotowych elementów budowlanych powinien być stosunkowo głęboki. Jego wymiary w dużej mierze zależą od geograficznego położenia działki oraz od rodzaju podłoża.

Fundament powinien być posadowiony na warstwie nośnej gruntu (ubity żwir lub piasek, sucha glina), poniżej strefy jego przemarzania. W Polsce umowne głębokości przemarzania gruntu wahają się od 80 cm w zachodniej Polsce do 140 cm w północno-wschodniej.

Przyjmuje się też zasadę, że szerokość fundamentu powinna odpowiadać grubości muru lub cokołów i słupków ogrodzeń przęsłowych. Przy wykonywaniu cięższych ogrodzeń, gdy grunt jest zróżnicowany, zaleca się wykonanie zbrojenia. Fundamenty wzmacnia się wówczas czterema podłużnie ułożonymi prętami o średnicy 12 mm, połączonymi strzemionami z prętów o średnicy 6 mm, rozmieszczonymi co 25 cm.

Nowy i stary fundament

Wylewając ławę fundamentową pod ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych, konieczne jest wmurowanie w nią metalowych wsporników, na które nakładane będą słupki klinkierowego ogrodzenia. Odległości pomiędzy nimi zależą od projektu, preferencji inwestora oraz długości samego muru.

Decydując się na zmianę starego ogrodzenia zrobionego z metalowych słupków oraz siatki lub paneli ogrodzeniowych na wykonane z gotowych elementów budowlanych, można wykorzystać fragmenty z dawnego systemu. W tym przypadku po demontażu siatki lub paneli, klinkierowe prefabrykaty można montować na gotowym już fundamencie, a metalowe słupki posłużą jako baza dla ich klinkierowych odpowiedników.

Izolacja przed wilgocią

Przed układaniem na fundamencie gotowych elementów konieczne jest wykonanie izolacji poziomej z pasów papy lub masy bitumicznej. Zapewni to ochronę przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a tym samym nie dopuści do erozji i niszczenia ogrodzenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH