• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Najlepszedomy.pl
12 kwi 2016 11:49

Kupujemy nowe okna. Czym kierować się przy wyborze?

Okno potrafi skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Doskonale pełni również rolę bariery przed hałasem, zapewniając wewnątrz domu spokój i ciszę.

Aby jednak tak się stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by nie popełnić błędu i zdecydować się na model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania.

Energooszczędność skryta pod symbolami

Zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest jeden z kluczowych parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła Uw.

Im niższy współczynnik przenika ciepła Uw dla całego okna, tym mniejsza ilość energii ucieka przez stolarkę okienną. Według aktualnie obowiązujących przepisów polskiego prawa budowlanego maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K. Jeżeli zależy nam jednak na oknach, o których powiedzieć można, że są one super energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

W dużej mierze niską wartość tego parametru osiąga się między innymi dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi np. argonem, co pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła nawet o 10%. Kolejną istotną rzeczą wpływającą na energooszczędność okien jest zastosowanie pakietów szybowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych.

I tu pojawia się następna tajemnicza wartość, która informuje nas o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii.

CAŁY ARTYKUŁ NA TEMAT WYBORU NOWYCH OKIEN ZOBACZ TUWASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH