Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 lis 2016 09:17

Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania to jeden z ważniejszych etapów każdej inwestycji. Wcześniej warto przyjrzeć się wykonanym przez dewelopera pracom i zgłosić ewentualne zastrzeżenia.

Dobre przygotowanie do odbioru

Zgodnie z artykułem nr 27 z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przeniesienie prawa własności wyodrębnionego lokalu na nabywcę poprzedzone jest odbiorem lokalu w obowiązkowej obecności nabywcy.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór techniczny warto się do niego dobrze przygotować – z przebiegu spotkania z deweloperem sporządzany jest bowiem protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdą się stwierdzone przez nas zastrzeżenia. Szczególnie ważne jest zaplanowanie samego terminu odbioru, który powinien odbywać się w ciągu dnia. W świetle dziennym wiele wad jest lepiej widocznych niż w sztucznym świetle.

Co zabrać na spotkanie z deweloperem?

Na odbiór mieszkania, oczywiście poza umową z istotnymi załącznikami, projektem mieszkania z opisem standardu i schematem instalacji, należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi, które będą pomocne w ocenie wykonanych prac. Szczególne przydatne będą poziomica, miarka, żarówka z oprawką, kątownik, zapalniczka i latarka.

8 istotnych wskazówek - na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru?

1. Metraż

Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od jego pomiaru. Szczegółowo należy sprawdzić zgodność każdego pomieszczenia z projektem. Większość umów zawiera co prawda zapis o możliwym marginesie błędu, ale wszelkie większe odstępstwa uprawniają nabywcę do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Ściany i tynki

Na uwagę nabywcy zasługują przede wszystkim ściany mieszkania. Ściany powinny być proste i równomiernie pokryte tynkiem, bez nadmiernej ilości materiału oraz pozbawione pęknięć, ubytków czy pęcherzy powietrza. Należy również sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku - wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. Równie istotne jest skontrolowanie, czy ściany, a zwłaszcza sufity, są suche. Wszelkie plamy i przebarwienia mogą być oznaką wilgoci, która może świadczyć na przykład o źle położonym dachu budynku.

3. Podłogi

Podobnie jak ściany, poziomicą i kątownikiem warto sprawdzić też stan podłogi. Istotna jest przede wszystkim grubość wylewki – zbyt duża jej ilość może utrudniać w przyszłości układanie parkietu, terakoty czy wykładziny. Do protokołu powinny być wpisane również wszelkie wgłębienia i wybrzuszenia – dodaje Marek Zając z firmy Bolix. Podłoga na balkonie powinna mieć z kolei niewielki spad odprowadzający swobodnie wodę.

4. Okna

Podczas odbioru technicznego mieszkania powinny okna powinny być przede wszystkim czyste. Tylko wtedy możliwa jest prawidłowa ocena ich stanu, w tym dostrzeżenie zarysowań, uszkodzeń i śladów farby na ramach i szybach. Należy również sprawdzić, czy okna prawidłowo otwierają się i zamykają, chodzą płynnie oraz są szczelne.

5. Drzwi

Drzwi, tak jak okna, powinny otwierać się i zamykać w sposób lekki i być całkowicie szczelne. Podczas ich kontroli warto przyjrzeć się, czy nie są poobijane i nie mają rys.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH