• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
13 sty 2014 11:01

Ochroń swoje okna przed zimą

Zaniedbanie okien może nie tylko doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, ale również spowodować znaczną stratę ciepła, co mocno nadwyręży nasz portfel w okresie grzewczym.

Zima to najtrudniejsza pora roku dla stolarki okiennej. Mróz, silny wiatr, szadź, śnieżyce, to zjawiska, które potrafią zaburzyć przyjemność podziwiania pięknych krajobrazów z ciepłego wnętrza. Różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą dochodzić nawet do 45°C. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o okna przed zimą.

Po pierwsze – mycie

1. Dokładnie umyj i oczyść każdy element - szyby, ramy, uszczelki i okucia.
2. Okna z PCV nie wymagają wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinniśmy je czyśćić przynajmniej dwa razy w roku.
3. Szyby myjmy przeznaczonymi do tego preparatami.
4. Do czyszczenia ram zastosyj delikatne płyny np. do mycia naczyń, ale tylko w rozcieńczonej formie. Nie wolno używać środków zawierających kwasy, a także żrących czy szorujących ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię i spowodować odbarwienia. Na uszkodzonej ramie tworzą się mikropory, w które wnikają zanieczyszczenia będące pożywką dla mikroorganizmów. Powoduje to dalszą erozję materiału.
5. Uszczelek, zwłaszcza kauczukowych, nie narażajmy na kontakt ze skoncentrowanymi środkami czyszczącymi czy oleistymi preparatami. Do ich mycia wystarczy płyn do naczyń. Uważajmy także, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie. Na końcu zawsze usuńmy resztki płynu z gumowych elementów przy użyciu czystej wody.

Fot. anopol-okna.pl.
Fot. anopol-okna.pl.

Kolej na konserwację

Elementami, szczególnie narażonymi zimą na niekorzystne warunki atmosferyczne są uszczelki. Wraz z okuciami odpowiadają one za szczelność okna i jego sprawne działanie. Elastyczność uszczelek pozwala na szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz gwarantuje wytrzymałość na niskie temperatury.

Uszczelki konserwuj smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku znakomicie zabezpieczy przed mrozem i wilgocią. Jeśli po kilku latach zauważymy, że uszczelki, stały się przygniecione, porowate lub popękane, wówczas powinniśmy wymienić je na nowe.

Eliminujemy nieszczelności 

Szczególnie przed zimą powinniśmy sprawdzić siłę docisku skrzydła do ramy. Możemy zrobić to w prosty, tradycyjny sposób – za pomocą kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa to znak, że okucia mogą wymagać regulacji. Warto wykonać tę czynność, przez nieszczelną stolarkę ucieka znaczna część ciepła.

Ochrona okuć

Przy czyszczeniu okuć pamiętajmy aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej. Sprawdzą się delikatne detergenty. Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod względem pewności mocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące.

W przypadku uszkodzenia trzeba dokonać wymiany niesprawnych elementów. Przynajmniej raz w roku okucia powinny zostać nasmarowane. Do ich konserwacji znakomicie nadaje się wazelina techniczna – sprawi ona, że zachowają sprawność, dzięki czemu obsługa okna nie będzie wymagała od nas użycia siły.

Fot. Oknoplast.
Fot. Oknoplast.

Pielęgnacja współczesnej stolarki nie jest skomplikowana, ani pracochłonna warto zatem poświecić jej nieco czasu. Dobrze zabezpieczone okna będą służyły nam długie lata, chroniąc przed mroźnym powietrzem i wysokimi rachunkami za ogrzewanie.  

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH