Sezonowy przegląd domu: okna i dach. Fot. Galeco

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Sezonowy przegląd domu: okna i dach. Fot. Galeco
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
09 maj 2018 10:26

Okna i dach - sezonowy przegląd domu

Każdy właściciel domu wie, że okresowe kontrole stanu budynku są niezwykle ważne. Systematyczne przeglądy jego stałych elementów wpływają na długotrwałe i poprawne funkcjonowanie całej konstrukcji.

Okres pozimowy to dobry moment by sprawdzić te elementy domu, które narażone były na uszkodzenia spowodowane niekorzystną pogodą. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac konserwacyjnych.

Zacznij od dachu

Wstępną diagnozę stanu pokrycia dachowego możemy wykonać samodzielnie, lecz dla własnego bezpieczeństwa i pewności profesjonalnie przeprowadzonego przeglądu, warto zlecić to zadanie fachowcom. Wprawne oko wykwalifikowanego dekarza szybko dostrzeże wszelkie ewentualne uszkodzenia, które mogły być spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najczęstszą usterką pojawiającą się po zimie są popękane dachówki, których zaniedbanie może powodować przeciekanie dachu i powstawanie wilgoci wewnątrz domu. Pamiętajmy też, że samodzielne naprawianie dachu czy systemu rynnowego przez osobę, która nie jest wykształconym dekarzem może zakończyć się poważnymi i kosztownymi problemami w przyszłości.

Sprawdź szczelność rynien

Intensywne opady śniegu i deszczu oraz ujemne temperatury to częste przyczyny występowania problemów z systemem orynnowania. Dlatego też w okresie pozimowym warto sprawdzić, czy rynny nie uległy uszkodzeniom, które mogłyby zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz także: Dom piętrowy: zobacz wyjątkowy projekt z wnętrzami

Podczas wiosennego przeglądu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy zsuwający się z dachu śnieg nie zerwał lub nie powyginał swoim ciężarem żadnego elementu rynny. Gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość konieczna będzie wizyta dekarza, który dokona wymiany uszkodzonego fragmentu i sprawdzi, czy w wyniku mrozów nie doszło do rozszczelnienia łączeń czy spękania materiału. Takie uszkodzenia są najczęstszą przyczyną przeciekania rynien oraz tworzenia się nieestetycznych zacieków na ścianach budynku. Kolejnym, bardzo ważnym etapem sezonowych przeglądów jest udrożnienie przepływu i oczyszczenie go z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że ten zabieg konserwacyjny powinien odbyć się za pomocą miękkich przyrządów, takich jak np. gąbki, które nie uszkodzą powierzchni rynny. Świetnie sprawdza się również woda o dużym ciśnieniu, dzięki której pozbędziemy się zalegających resztek liści czy gałązek, a dodatkowo sprawdzimy szczelność całego systemu – radzi Anna Góral, Specjalista ds. Marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. 

Oceń kondycję okien

Podczas pozimowego przeglądu naszego domu nie można zapomnieć o szczególnie narażonych na działanie czynników atmosferycznych oknach. Niskie lub zmienne temperatury i duża wilgotność powietrza mogą powodować uszkodzenia powłoki lakierniczej, szczególnie w miejscach łączenia się ramiaków poziomych z pionowymi. Niesystematyczne przeprowadzanie prac konserwacyjnych może skutkować problemami z prawidłowym funkcjonowaniem stolarki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH