Okna: konserwujemy i przygotowujemy je do zimy. Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Okna: konserwujemy i przygotowujemy je do zimy. Fot. Sokółka Okna i Drzwi
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 paź 2017 13:45

Okna: zobacz jak przygotować je do zimy

W ciągu najbliższych kilku miesięcy okna będą szczególnie narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć.

Właściwa konserwacja zapewni  nieskazitelny wygląd i sprawne funkcjonowanie okien, a jednocześnie przełoży się na komfortową temperaturę w domu i niższe rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne okna i drzwi tarasowe są wykonane z materiałów o wysokiej odporności
na działanie czynników atmosferycznych – zmiennych temperatur, deszczu, śniegu
i promieniowania UV. Istotna jest jednak okresowa pielęgnacja i konserwacja. Dzięki prostym zabiegom okna przez lata będą wyglądały jak nowe i pozostaną szczelne.

Jak dbać o ramy okienne

Podstawę pielęgnacji stanowi regularne usuwanie zanieczyszczeń, które zalegając
na powierzchni ram mogą powodować jej uszkodzenie. Zabieg taki należy powtarzać przynajmniej dwa razy do roku – jesienią i po zimie. Do mycia wszystkich typów profili najlepiej używać letniej wody z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń.

Zobacz również: Duże okna i drzwi tarasowe. 15 ciekawych propozycji

Dostępne są też specjalistyczne preparaty, które można kupić u dystrybutorów okien i w sklepach
z akcesoriami do stolarki okiennej. Ważne jest, aby do czyszczenia nie stosować środków
z substancjami wybielającymi lub ściernymi, myjek parowych, rozpuszczalników ani szorstkich tkanin i szczotek. Mogą one uszkodzić zewnętrzną warstwę profili. Drewniane elementy okien nie powinny mieć też kontaktu z płynem do mycia szyb. Zawarte w nim substancje działają bowiem niekorzystnie na powłokę lakierniczą.

Drewniane ramy i ościeżnice warto po umyciu zabezpieczyć specjalną emulsją pielęgnacyjną. Chroni ona przed wpływem czynników zewnętrznych i jednocześnie nadaje połysk. Zabieg taki można wykonać, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 10-25 st. C. Nie należy jednak tego robić
w słoneczny dzień, ponieważ preparatu nie powinno się nanosić na nagrzane ramy.  W oknach drewniano-aluminiowych zewnętrzny profil z aluminium można zabezpieczyć za pomocą preparatu do konserwacji karoserii samochodowych.

W przypadku ram drewnianych, przynajmniej dwa razy do roku zaleca się skontrolowanie stanu powłoki lakierniczej. Jeśli pojawią się drobne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, odpryski lub łuszczenie, można je łatwo naprawić. Najpierw przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego delikatnie wygładza się naruszoną powierzchnię, a następnie – po oczyszczeniu
z kurzu – nakłada się odpowiedni lakier. Do renowacji należy stosować te same produkty, które zostały użyte podczas produkcji okien. Okresowa kontrola i odnawianie zewnętrznej powłoki lakierniczej nie są konieczne przy oknach drewniano-aluminiowych. Zamontowany po zewnętrznej części ramy i skrzydła aluminiowy profil osłania drewno, dzięki czemu nie jest ono narażone na działanie czynników atmosferycznych – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Konserwacja okuć

Okucia w dużym stopniu decydują o szczelności okna. Od ich sprawnego działania zależy również to, czy skrzydła lekko otwierają się i zamykają.
Przed zimą warto nasmarować wszystkie ruchome elementy okuć. Zapobiega to tarciu, które mogłoby powodować przedwczesne zużycie i chroni metal przed korozją. Do smarowania najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do konserwacji okuć. Przed naniesieniem preparatu należy usunąć kurz, np. przy użyciu sprężonego powietrza lub miękkiej tkaniny.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH