• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
03 sty 2011 10:24

Pasywny dom, czyli energooszczędność w cenie

Ekspert opowiada o rozwiązaniach energooszczędnych - domach pasywnych.

W krajach rozwiniętych coraz większą popularnością w sektorze budowlanym cieszą się rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Szczególnym przypadkiem zastosowania takich rozwiązań są tzw. „pasywne domy”, czyli budynki przystosowane technologicznie tak, by ich utrzymanie było jak najtańsze i nie obciążało środowiska naturalnego.

Fot. Internorm
Fot. Internorm

Takie obiekty powstają coraz liczniej w Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie Zachodniej. Najczęściej w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz w Skandynawii. Rządy tych krajów wspierają bowiem wszystkie działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska, w tym dążenie do ograniczenia zużycia energii pozyskiwanej ze źródeł nieodnawialnych.

To właśnie tam powstały pierwsze organizacje zajmujące się ideą energooszczędności i domów pasywnych. Prowadzą one nie tylko badania teoretyczne, ale także certyfikują projekty, materiały budowlane oraz firmy wykonujące takie projekty i upowszechniające wiedzę na temat stosowanych przez siebie technologii.

Działania na rzecz oszczędzania energii wspierane są w tych krajach za pomocą tworzenia systemu korzystnych kredytów i ulg dla inwestorów i wykonawców. Koszt budowy domu pasywnego w Polsce jest większy o ok. 8 do 35%, jednak praktyka pokazuje, że zużycie energii w trakcie eksploatacji obiektu jest nawet ośmiokrotnie mniejsze w porównaniu do budynków wznoszonych według standardowych norm.

W czasach, w których ceny gazu, prądu, czy węgla stale rosną i mało prawdopodobne, by zaczęły maleć, korzystanie z nowych technologii daje komfort uniezależnienia się w znacznym stopniu od tradycyjnych nośników energii.

Domy pasywne wcielają w życie nową i wyjątkową ideę współczesnego budownictwa, której innowacyjność i duża siła polegają na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Takie obiekty zachowują ciepło zimą i przyjemny chłód latem, dzięki zastosowaniu aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji. Nowa technologia sprawia, że standardowe rozwiązania dotyczące systemów grzewczych, oparte na pobieraniu energii z nieodnawialnych źródeł, nie są już potrzebne.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Verta, 2014-01-30 00:50:55

    Na polskim rynku dostępna jest już w tej chwili szeroka oferta stolarki okiennej PVC dedykowana właśnie domom pasywnym. Pamiętać należy, że współczynnik przenikania ciepła Uw jest różny w przypadku okien tzw. pasywnych i okien energooszczędnych.
  • Verta, 2014-01-30 00:49:02

    Na polskim rynku dostępna jest już w tej chwili szeroka oferta stolarki okiennej PVC dedykowana właśnie domom pasywnym. Pamiętać należy, że współczynnik przenikania ciepła Uw jest różny w przypadku okien tzw. pasywnych i okien energooszczędnych.

POLECAMY W SERWISACH