Wiosenne mycie i konserwacja okien. Fot. OknoPlus

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Wiosenne mycie i konserwacja okien. Fot. OknoPlus
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 marz 2018 10:17

Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie okien

Przedświąteczne porządki to doskonały moment, by zwrócić uwagę na te szczegóły konstrukcji okien, które na co dzień pozostają dla nas niewidoczne, a decydują o ich funkcjonalności, bezpieczeństwie i komfortowym użytkowaniu.

Nie pierwsza jaskółka, ale mycie okien to zapowiedź zbliżającej się wiosny. Dbając o ich estetyczny wygląd, zweryfikujmy również ich stan techniczny – przecież stolarka to element budynku szczególnie narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i wahania temperatury. 

Bez agresywnych środków

Wiosenny przegląd okien warto rozpocząć od ich dokładnego umycia. Ewentualne rysy, pęknięcia i niedoskonałości trudno będzie zauważyć, jeśli skryją się pod warstwą nagromadzonych przez zimę zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwe mycie profili z aluminium lub PCV jest częstszą przyczyną powstawania wad ich powłoki - uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji czy dekoracyjnych oklein. By uniknąć niemiłych niespodzianek, warto zastosować się do kilku prostych zasad.

Okna z PCV na skutek swych właściwości elektrostatycznych łatwiej przyciągają kurz, dlatego też należy myć je częściej, niż te aluminiowe. Na szczęście wystarczą do tego ciepła woda z dodatkiem delikatnych środków chemicznych i miękka ściereczka. Również w tym wypadku unikajmy stosowania agresywnych, żrących preparatów.

Zobacz również: Salon z kuchnią - 30 pięknych zdjęć

Do mycia ram w kolorze białym, zwłaszcza wewnątrz, możemy użyć nieco mocniejszych preparatów, ale do pielęgnacji stolarki w innych kolorach wybierzmy łagodniejsze środki, by nie zniszczyć okleiny. W przeciwieństwie do ram drewnianych, te wykonane z PCV nie wymagają specjalistycznej konserwacji – właściwe i regularne czyszczenie pozwoli zachować ich nienaganny stan przez wiele lat.

Szyba, która lśni

Przywracanie szybom blasku na wiosnę to ważny element gruntownych porządków. W tym przypadku najważniejsze są właściwe preparaty i miękka ircha. Te pierwsze pozwolą nam uniknąć uciążliwych, trudnych do usunięcia smug, a właściwa ściereczka - nie powinna być szorstka lub twarda - zapobiegnie zarysowaniu powierzchni.

Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, warto umyć ją dwukrotnie: najpierw wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą szmatką i płynem do szyb. Koniecznie pamiętajmy o zebraniu resztek wody i płynu z ram okiennych oraz skontrolowaniu drożność kanałów odpływowych.

Wiosenne pogotowie techniczne

Kiedy okna są już czyste, dokładnie zweryfikujmy ich stan techniczny – poszukajmy widocznych odkształceń, śladów zużycia, uszkodzonych mechanizmów lub obluzowanych elementów. Sprawdźmy również, czy skrzydła nie otwierają się zbyt ciężko. Zmiany temperatury, nawet jeśli w tym roku ominęły nas siarczyste mrozy, działają niekorzystne na stolarkę okienną.

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić okuciom. To jeden z ważniejszych elementów wpływających na funkcjonalność okna, decydujący o jego szczelności, komforcie termicznym czy zabezpieczeniu antywyważeniowym. Jeśli chcemy zapewnić ich niezawodną i lekką pracę, ochronić mechanizm przed zbyt wczesnym zużyciem i korozją, przynajmniej raz w roku należy je przesmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym, ale bez dodatków żywic i kwasów.

Choć konserwacja stolarki okiennej wydaje się czynnością mocno skomplikowaną, wcale nie musi być kłopotliwa i czasochłonna. Pamiętajmy jednak, by o nasze okna i okucia dbać regularnie. Wyposażeni w podstawową wiedzę, odpowiednie preparaty czyszczące i chęci, zapewnimy ich długie, bezawaryjne i komfortowe funkcjonowanie – nie przejmując się mroźną zimą lub upalnym latem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH