Fot. DAKO

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Fot. DAKO
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: DAKO
28 wrz 2017 10:33

Przygotuj dom na chłodniejsze dni - radzimy jak zadbać o dobrą izolację

Nadeszła jesień, a coraz większymi krokami zbliża się zima. Jeśli chcemy uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, warto już teraz zadbać o dobrą izolację termiczną domu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Którędy ucieka ciepło?

Badania przeprowadzane metodą termowizyjną wykazują, że najwięcej ciepła ucieka z domu przez dach i ściany (ok. 30%), następnie przez okna i drzwi (ok. 20%), najmniej zaś przez piwnice i fundamenty (15%). Metoda termowizyjna polega na sporządzaniu tzw. termogramów, czyli wizualizacji rozkładu temperatur na badanej powierzchni. Oprócz kolorów mówiących, gdzie jest najcieplej lub najzimniej, na termogramach widać również poziome, czerwone linie – mostki termiczne. Powstają one na skutek uszkodzeń i niedokładnie wykonanych warstw ociepleń budynków. Najczęściej występują na styku płyty stropowej ze ścianą i wokół ościeżnic drzwiowych i okiennych (nieszczelności i wadliwy montaż stolarki okiennej i drzwiowej). Wywołują zawilgocenia poddaszy i ścian, w następstwie czego może powstać grzyb.

Mostki likwiduje się poprzez naklejanie pasów styropianu (grubości min. 5 cm) lub pianki poliuretanowej (np. w formie gzymsu lub opaski okiennej). Jeżeli istnieją puste przestrzenie lub szczeliny, wypełnia się je materiałem izolacyjnym (najczęściej pianką poliuretanową, włóknami celulozy, perlitem, a także granulatami wełny mineralnej lub styropianu).

Aby zlikwidować miejsca, którymi ucieka ciepło z domu, warto najpierw je znaleźć (wykonując zdjęcie budynku w podczerwieni). Termowizję przeprowadza się w czasie sezonu grzewczego (różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić przynajmniej 15 stopni), najlepiej przed wschodem słońca, wieczorem lub w dzień pochmurny (unika się dzięki temu lokalnego ocieplenia budynku przez promienie słoneczne).

Każdy dom powinien mieć równomiernie rozłożoną izolację. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Szczególnie dotyczy to ponad dwudziestoletnich budynków mieszkalnych, wznoszonych według starych technologii. Zużywają one średnio dwa do trzech razy więcej energii, niż te, w których wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji można w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła, a prócz poprawy izolacyjności, zyskuje się także dodatkową ochronę zewnętrzną ścian przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy promieniowanie ultrafioletowe. Nowoczesne materiały wykończeniowe podnoszą ponadto estetykę takich domów.

Współczynnik przenikania ciepła (U)

Najlepszym wskaźnikiem odpowiedniej izolacji cieplnej jest współczynnik U. Określa on, ile energii cieplnej ucieka przez 1 metr kwadratowy powierzchni w ciągu 1 sekundy, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz ściany wynosi 1 stopień. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym większa oszczędność energii. Wartość U zależy od grubości i rodzaju muru (rodzaj materiału i technologia wykonania) oraz zastosowanego ocieplenia. Dla domów energooszczędnych współczynnik ten wynosi około 0,2 W/m2K, dla domów pasywnych zaś jeszcze mniej.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH