Polacy coraz chętniej zmieniają mieszkanie na dom. Fot. Multicomfort Saint-Gobain

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Polacy coraz chętniej zmieniają mieszkanie na dom. Fot. Multicomfort Saint-Gobain
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 sty 2018 12:46

Rynek mieszkaniowy: ciekawe prognozy na 2018

Miniony rok był przełomowy dla rynku mieszkaniowego. W porównaniu z rokiem 2016 o 8,5% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, a także zgłoszono o 21,6% więcej projektów budowlanych.

Niemal dwudziestoprocentowy wzrost odnotowano również w liczbie rozpoczętych budów. Jakie zmiany dla firm wykonawczych przyniesie rok 2018?

Optymalizacja rozwiązań

W związku z trwającym od końca 2016 roku boomem mieszkaniowym drożeją materiały budowalne, niektóre usługi oraz sama praca fachowców. Dla firm racjonalnym wyjściem z tej sytuacji i najprostszym sposobem szukania oszczędności jest maksymalne skrócenie czasu budowy, ograniczenie liczby ekip zaangażowanych w prace oraz maksymalna kontrola nad wykorzystywanymi materiałami. To wszystko zapewnia budownictwo prefabrykowane i modułowe w technologii szkieletu drewnianego lub stalowego.

Szansa dla firm

W związku ze zmianami w Warunkach Technicznych wchodzących w życie od 2021 roku można spodziewać się kolejnych udoskonaleń w zakresie produkcji materiałów budowlanych oraz nowych propozycji rozwiązań systemowych.

Być może następne miesiące przyniosą przedsiębiorstwom zajmującym się prefabrykacją zmianę w postaci zwiększenia produkcji w Polsce tak, jak ma to miejsce w Szwecji, Niemczech czy Austrii.

Zobacz także: Budowanie domu zimą. Sprawdź, jakie prace można wykonać?

Zmiana może przyjąć kształt popularnego w Anglii modelu biznesowego bazującego na specjalizacji i podziale zadań przy produkcji prefabrykatów. Kiedy jedno przedsiębiorstwo produkuje elementy, inna firma może zajmować się tylko ich montażem – mówi Piotr Dąbkowski, Krajowy Menadżer Sprzedaży Prefab & MULTICOMFORT.

Tym samym wzrost popularności technologii szkieletowej i prefabrykacji przyniesie szanse na przebranżowienie lub rozszerzenie działalności wielu przedsiębiorców.

Potrzeba standardów

Sytuacja na rynku mieszkaniowym niesie również zmiany po stronie konsumenta – staje się on znacznie bardziej wymagający. Co za tym idzie firmy wykonawcze muszą brać pod uwagę nowe możliwości rozwoju i poszerzenia oferty.

Aby ułatwić przedsiębiorstwom wykonawczym adaptacje wyższych wymagań technologicznych, Saint-Gobain w dalszym ciągu rozwija program certyfikacji nowych budynków niskoenergetycznych MULTICOMFORT Saint-Gobain, który na każdym kroku wspiera w projektowaniu oraz budowie obiektów o parametrach wyższych niż energooszczędne. Program jest otwarty dla wszystkich wykonawców i deweloperów wprowadzających rozwiązania niskoenergetyczne w ofercie domów jednorodzinnych murowanych, prefabrykowanych i szkieletowych – mówi Piotr Dąbkowski, Krajowy Menadżer Sprzedaży Prefab & MULTICOMFORT. Dostosowanie do wyższych wymogów determinują również Warunki Techniczne 2021.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH