Hudson Yards to mające powstać w Nowy Jorku, na Manhattanie smartosiedle, w którym dzięki inteligentnym technologiom będzie można zarządzać... nawet ruchem pieszych. Fot. materiały prasowe dewelopera

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Hudson Yards to mające powstać w Nowy Jorku, na Manhattanie smartosiedle, w którym dzięki inteligentnym technologiom będzie można zarządzać... nawet ruchem pieszych. Fot. materiały prasowe dewelopera
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
23 paź 2017 10:13

Smartosiedla - tak wkrótce będziemy mieszkać

Jeżeli każdy z nas zainstaluje w domu lub mieszkaniu system inteligentnego budynku, to czy możemy mówić już o smartosiedlu czy też smartmieście? A może idea inteligentnych miast i osiedli to coś zupełnie innego?

Jeszcze kilka lat temu smartdomy wydawały się luksusem zarezerwowanym dla najzamożniejszych lub gadżetem dla fanatyków nowych technologii. Dzisiaj coraz więcej przysłowiowych Kowalskich ma w swoim domu lub mieszkaniu zainstalowany system inteligentnego budynku lub przynajmniej korzysta z automatyki domowej, otwierając bramę garażową czy zasłaniając rolety.

Oswoiliśmy się z zagadnieniem smartdomów, jednak w skali makro idea „smart” wychodzi daleko poza dobrodziejstwa inteligentnych budynków. Zacznijmy od inteligentnych osiedli. Coraz większa liczba deweloperów podejmuje się partnerstwa z producentami systemów inteligentnych budynków, oferując dzięki temu lokale mieszkalne z gotowym systemem smartdomu. Smartosiedla to jednak coś więcej niż budynki z mieszkaniami wyposażonymi w domową automatykę. Inteligentne technologie mogą się oczywiście w nich znaleźć – i najczęściej tam są – jednak o wiele ważniejsza jest „misja”, jaką spełnia takie sąsiedztwo.

A poprzeczka zawieszona jest wysoko. Nowoczesne, inteligentne osiedla to kompleksowe, niemal samowystarczalne obszary, swoiste miasta w mieście – dzielnice, których mieszkańcy mają zapewnione tereny zielone do relaksu i rekreacji, znajdujące się w odległości spacerowej sklepy i ośrodki rozrywki i kultury, a nawet miejsca pracy czy placówki edukacyjne. Cała infrastruktura powinna być tak zaplanowana, aby umacniać więzi międzyludzkie, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.

Niezwykłym i nieco futurystycznym przykładem takiej dzielnicy jest ambitny projekt Hudson Yards w Nowym Jorku. Hudson Yards jest największą inwestycją w „Wielkim Jabłku” od czasów słynnego Rockefeller Center i jednocześnie największą prywatną inwestycją deweloperską w całych Stanach Zjednoczonych. W sumie obejmie ona ponad 1,5 mln. metrów kwadratowych, na których znajdzie się 100 sklepów, liczne restauracje, ok. 4 tys. lokali mieszkalnych, centrum artystyczne, olbrzymia przestrzeń otwarta oraz szkoła publiczna i budynki biurowe (wśród nich drapacz chmur, którego lobby będzie wychodzić bezpośrednio na nowojorski park), a nawet luksusowy hotel. Mimo iż mieszkający w centrum jednej z największych metropolii świata, mieszkańcy Hudson Yards będą mogli upajać się pięknymi krajobrazami ogrodów, w których znajdzie się 28 tysięcy roślin o różnych rozmiarach, kolorach i fakturach, a także dojrzałe drzewa. W centrum dzielnicowego skweru stanie niezwykła konstrukcja zaprojektowana przez jednego z najsłynniejszych brytyjskich projektantów, Thomasa Heatherwicka. Vessel, bo taką nadano jej nazwę, będzie swoistym połączeniem stalowych schodów składających się z 2.500 stopni i 80 podestów. Oryginalna, rozrastająca się ku górze konstrukcja będzie zachęcać do ćwiczeń, wzmacniać więzi międzyludzkie korzystających z niej nowojorczyków, a także... posłuży za klapę wentylacyjną dla położonych niżej stoczni kolejowych i będzie elementem instalacji recyklingu wody.

Bogato wyposażona dzielnica na Manhattanie idealnie wpisuje się w ideę współczesnego smartosiedla, w luksusowym wydaniu. To jednak nie wszystko co ma do zaoferowania. Wieżowce, które będą tworzyć tę prestiżową inwestycję spełniają wysokie standardy ogólnoświatowej certyfikacji LEED – oznaczeń nadawanych wyłącznie zrównoważonej architekturze. Mieszkania z kolei będą wyposażone w systemy inteligentnej automatyki domowej, stacje filtrujące powietrze, a także system recyklingu szarej wody.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH