Fot. Fakro

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fot. Fakro
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
27 wrz 2016 12:02

Światło we wnętrzu. Sprawdź, jak je idealnie zaprojektować

Naturalne światło, które emituje Słońce, powinno być jednak w kręgu zainteresowania nie tylko astrologów czy lekarzy, lecz także każdego, kto posiada dom. Za jego pomocą można bowiem pięknie kreować przestrzeń.

Światło i cień to dwie odmienne natury, które towarzyszą słońcu. Pierwsza ma moc podkreślania, wydobywa to, co pożądane na pierwszy plan. Druga antagonistycznie – chowa to, co chcemy ukryć, tworzy głębię, wprowadza elementy tajemnicy bądź pomaga w kreowaniu intymnej atmosfery. Od wieków posługują się nimi malarze, kreatorzy mody czy makijażyści gwiazd, a teraz coraz częściej ten potencjał dostrzegają również projektanci wnętrz.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie naturalne ułatwia ponadto wykonywanie obowiązków domowych, celebrowanie codziennych rytuałów, a nawet odpoczynek. Wystarczy wyposażyć dom w odpowiednie systemy, aby móc efektywnie sterować jego natężeniem.

Plastyczna moc światła

Już starożytni cenili sobie architekturę słoneczną – m.in. Grecy oraz Chińczycy wznosili budowle w kierunku południowym, aby zapewnić sobie optymalny dostęp do promieni słonecznych. Choć od tego czasu minęło wiele lat, współcześni ludzie też robią wszystko, aby w ich domach było jasno, ciepło i przyjemnie.

Dlatego jeszcze na etapie projektowania budynku warto pomyśleć o optymalnym rozmieszczeniu okien. Niezwykle pomocne w tym względzie są zasady związane z podziałem funkcjonalnym pomieszczeń. Źródłem światła w domu jest stolarka okienna, natomiast cienia odpowiednie, nowoczesne osłony, najlepiej zewnętrzne – markizy – tłumaczy Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu Markizy w firmie FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Za ich sprawą można dopasować intensywność naturalnego oświetlenia do indywidualnych preferencji mieszkańców domu. – Markizy rozpraszają światło, dzięki czemu okazują się wybawieniem podczas pracy przy komputerze. Chronią nas przed refleksami świetlnymi, które powstają na ekranach monitorów – dodaje. Efekt rozproszenia pozwala ponadto stworzyć bardziej przytulny nastrój we wnętrzu, sprzyjający odpoczynkowi czy skupieniu.

Czasem światło, czasem cień…

Salon to miejsce wielofunkcyjne, w którym czas spędza cała rodzina. Wykorzystują go różne pokolenia: dzieci, rodzice, dziadkowie – a każda z tych grup, chociażby z uwagi na wiek, ma inne potrzeby. W związku z tym umiejętność posługiwania się światłem i cieniem nabiera tu szczególnie na znaczeniu.

Pomieszczenie to zwykle posiada duże przeszklenia, co zapewnia domownikom mnóstwo naturalnego światła i piękne widoki na zewnątrz. Dodatkowo ma zazwyczaj największy metraż, a więc idealnie sprawdza się również jako przestrzeń do spotkań. To tu spędzamy zatem wolny czas – prowadzimy rozmowy, pijemy kawę, czytamy książki czy oglądajmy telewizję, a do tego potrzeba dobrych warunków.

Dlatego warto wyposażyć okna w markizy okienne, które zapewnią nam prywatność i swobodę – ochronią przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, zapewniając jednocześnie optymalny dopływ światła dziennego oraz widoczność na zewnątrz. Latem będą zaś doskonałą osłoną przed nadmiernym nagrzewaniem – ciepło może dawać się nam we znaki zwłaszcza w przypadku usytuowania salonu od południowej strony świata, co jest częstą praktyką. Ponadto markizy rozpraszają światło – docenią to zwłaszcza amatorzy oglądania telewizji oraz gier komputerowych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH