• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 cze 2013 14:59

Więcej światła, więcej ciepła

Okna dachowe nie tylko doskonale doświetlą poddasze, ale i ochronią je przed stratami ciepła. Ich wersje energooszczędne mogą również znacznie zmniejszyć zużycie energii, obniżając tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie.

Drewniane okno Velux GGL, w którym dzięki nowej technologii ThermoTechnology™ współczynnik przenikania ciepła zredukowano do Uw=1,2 W/m2K. Ta innowacyjna technologia oraz nawet o 10% większa szyba, zapewniają lepszy bilans energetyczny. Cena: od ok. 1.241 zł, Velux.

okna dachowe
Velux

Okno FTP-V U5 o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła Uw=0,97 w/m2K. Otwierane obrotowo. Posiada superenergooszczędny, dwukomorowy pakiet szybowy, poczwórny system uszczelnienia oraz system wzmocnienia konstrukcji topSafe (podnosi odporność na włamanie). Cena: od ok. 1.659,27 zł, Fakro.

okno dachowe, poddasze
Fakro
Północ - Południe
 
Odpowiednie usytuowanie okien względem stron świata jest równie ważne, jak ich parametry techniczne. Specjaliści radzą, aby od północy (gdzie straty są największe) montować okna o najwyższej energooszczędności, natomiast od południa (gdzie mamy najwięcej słońca) wystarczą te o standardowych parametrach.
Poprawić bilans energetyczny
' title=
Miara efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energia słoneczna, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Jest to wartość składająca się zkilku zmiennych – inna dla każdego typu okna iwariantu szyby. Jeżeli poziom zysku ciepła zenergii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni. Warto pamiętać, że światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać, o czym często zapominamy. Dlatego przy wyborze okna, należy wybierać takie modele, które maja dobre właściwości izolacyjne, ale maja także jak największą powierzchnie szyby iwwysokim stopniu przepuszczają energie słoneczna.
Mogą to być okna, wktórych konstrukcji stosuje się dodatkowe nowoczesne komponenty, jak na przykład polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej. Kupując standardowe okna dachowe (anie specjalistyczne dedykowane do domów pasywnych) najlepiej, aby współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw był niższy lub równy 1,2 W/m2K. Dodatkowo możemy poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujemy rolety zewnętrzne lub inne akcesoria jak na przykład rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna można wtedy podnieść nawet o1/3. Wybierzmy zatem modele, do których dostępną jest bogata gama dodatków.
Innym sposobem na poprawienie izolacyjności jest głębsze zamontowanie okien wdachu przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych. Najprawdopodobniej już wkrótce okna będą znakowane klasa energetyczna, jak pralka lub lodówka, to znacznie ułatwi konsumentom wybór produktów onajlepszym bilansie energetycznym.
Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny Velux Polska

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • kwiatka82, 2013-11-20 10:50:49

    świetny artykuł łatwo i przejrzyście przedstawiający konkretne informacje - takie szukałam :)
  • dominika1988, 2013-07-08 10:54:00

    Ja również mam okna dachowe u siebie w domu i jestem bardzo zadowolona. Mogę polecić świetną firmę z Krakowa zajmującą się sprzedażą i montażem okien - Firma Styleline, która jest przedstawicielem firmy Drutex. Dodatkowo wstawiają drzwi i bramy garażowe.

POLECAMY W SERWISACH