• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2009 11:06

Wszystko o domu z garażem

Decydując się na wybór domu z garażem warto zwrócić uwagę na dostępne sposoby komunikacji między częścią mieszkalną a garażową.

Garaż jest często nieodzownym elementem każdej posesji. Ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest możliwość przechowywania i ochrony samochodu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, panującymi na zewnątrz domu. Problemem może być sposób połączenia garażu z resztą domu oraz wybór odpowiedniej możliwości. Decydując się na dom razem z garażem warto zauważyć, że ta opcja ma sporo zalet: m.in. mniejszy podatek od nieruchomości, gdyż garaż połączony z domem jest traktowany jako jedno z pomieszczeń wewnątrz domu. Kolejnym pozytywnym aspektem jest oszczędność przestrzeni na działce, na której można przygotować oczko wodne lub miejsce do zabawy dla dzieci. Inwestor powinien również zwrócić uwagę na to, że garaż połączony z domem chroni przed dyskomfortem termicznym związanym z przemieszczaniem się na zewnątrz domu.

Proj. Daria Zaremba
Na posadzki w pomieszczeniach łączących i na korytarzach, znajdujących się w pobliżu garażu należy stosować materiały, które łatwo utrzymać w czystości. Takie warunki spełnia płytka ceramiczna. Proj. arch. Daria Zaremba.

Za i przeciw.

Łącznik pomiędzy garażem, a częścią mieszkalną może w przyszłości bardzo ułatwić komunikację pomiędzy różnymi częściami domu. Dlatego już przy wyborze projektu inwestor powinien uważnie przestudiować „ścieżki” łączące garaż, pomieszczenia pomocnicze z innymi częściami domu. Architekci mając na uwadze komfort korzystania z funkcji domu oferują szerokie możliwości łączeń i sposobów projektowania pomieszczeń przylegających do garażu, tak, aby zadowolić każdego nabywcę domu. Jedną z wielu opcji jest połączenie wiatrołapu, kotłowni i garażu z możliwością wejścia od strony domu i garażu. Komunikacja obejmująca klatkę schodową, kotłownię i garaż jest opcją, która sprawdza się w domach o zwartej bryle.

Funkcję łącznika pomiędzy domem, a garażem może pełnić taras łączący wiatrołap z bocznym wejściem do garażu. Taras może więc być naturalną granicą pomiędzy częścią mieszkalną a garażową. Ten sposób umiejscowienia ma sporo zalet a najważniejszą z nich jest możliwość odseparowania brudnego pomieszczenia jakim jest kotłownia od reszty budynku. Wspólną cechą polecanych przez architektów rozwiązań jest umiejscowienie zaplecza technicznego niezbędnego funkcjonowania domu właśnie w pobliżu garażu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie garażu przy pomocy dwóch pomieszczeń przedzielonych drzwiami, sprawdza się to w domach, których właściciele potrzebują dodatkowej przestrzeni gospodarczej. Inwestorów o tradycyjnych poglądach może zainteresować opcja wstępu do garażu przez drzwi, bez możliwości połączenia z resztą domu.

Proj. arch. Małgorzata Szejbel-Żukowska
Panele w salonie to proste i relatywnie tanie rozwiązanie, z tego powodu zdobywa coraz większą popularność. Panele w holu połączonym z garażem również dobrze pełnią funkcję. Proj. arch. Małgorzata Szejbel-Żukowska.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
 • stach, 2010-02-03 22:35:53

  gdzie kupić panele Swisstrax

 • Garażowicz, 2009-08-17 13:22:56

  My zostawiliśmy posadzkę garażową na sam koniec. Obecnie zastanawiamy się nad czymś nietuzinkowym. Prawdopodobnie wybierzemy podłogę z tworzyw o nazwie Swisstrax, którą układa się samemu.

  Znajomi na Śląsku taką sobie ułożyli i są bardzo zadowoleni.  PS.

  Nawet jak ktoś jest niezadowolony z obecnej posadzki może położyć bezpośrednio na nią wspomniane rozwiązania. Tak więc niekoniecznie ułożenie płytek w początkowym etapie wykańczania jest musztardą po obiedzie.

POLECAMY W SERWISACH