Zobacz galerię [14 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
16 lut 2014 05:21

Bonsai. Sztuka miniaturyzacji drzew

Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz możliwości założenia ogrodu, możesz stworzyć kompozycję bonsai, która wprowadzi do wnętrza namiastkę naturalnego krajobrazu.

Sztuka bonsai polega na miniaturyzacji roślin poprzez odpowiednie przycinanie i pielęgnację. Zminiaturyzowane rośliny sadzone są w płaskich naczyniach, które wymuszają rozwój płytkiego systemu korzeniowego.

Sztuka bonsai kojarzona jest głównie z Japonią, ale pochodzi z Chin. W Chinach zupełnie zanikła, natomiast Japończycy rozwinęli ją do perfekcji. Spośród roślin najczęściej wybiera się drzewa długowieczne. Największą wartość mają gatunki takie jak dąb, sosna, cis, świerk czy jałowiec najmniejszą – np. topola.

Idealne efekty bonsai uzyskuje się dzięki wieloletniej pielęgnacji. Oprócz nawadniania i nawożenia, drzewko należy systematycznie przycinać, uszczykiwać pędy, a gałęzie owijać drutem, by rosły wg nadanego im kształtu.

Kusamono i suiseki dziedziny sztuki bonsai, w których dodatkowo wykorzystuje się drobne rośliny i kamienie, by stworzyć ciekawe kompozycje. Natomiast saikei – „żyjący krajobraz” to forma, w której stosuje się skały, mchy, piaski, by stworzyć jak najbardziej realistyczną formę krajobrazu. WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH