Fot. Cheneybuilders

Zobacz galerię [30 zdjęć]

Fot. Cheneybuilders
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
02 kwi 2014 11:28

Drewniane pergole. Mała architektura ozdobą ogrodu

Ażurowa konstrukcja służy przede wszystkim jako podpora dla roślin pnących, ale również może pełnić funkcję ścianki działowej, osłonki tarasu, a także kącika do relaksu.

Przeważnie wykonana jest z odpowiednio zaimpregnowanego drewna, ale coraz częściej również z metalu. Pergola najczęściej przylega do ogrodzenia lub ściany domu, choć równie dobrze sprawdza się jako samodzielna konstrukcja. W dużym ogrodzie możemy umiejscowić ją wzdłuż alejki głównej, w mniejszym – przy bocznej ścieżce.

Na rynku oferowane są gotowe pergole lub elementy, z których samodzielnie można zamontować modele o dowolnych kształtach i rozmiarach. Dostępny jest również szeroki wybór akcesoriów takich jak: lampy, głośniki, siatki cieniujące czy płachty przeciwsłoneczne. Dzięki nim komfortowo zrelaksujesz się w cieniu.

Przy montażu pergoli ważne jest by zapewnić jej stabilność. Uzyskasz ją dzięki wbitym w podłoże kotwom, wykonanym ze stali ocynkowanej bądź odpornego na uderzenia i obciążenia tworzywa sztucznego. Gotowe pergole zazwyczaj są impregnowane fabrycznie, co chroni konstrukcję nie tylko przed działaniem warunków atmosferycznych, ale i penetracją szkodników. Mimo to, również ze względów estetycznych, warto dodatkowo zabezpieczyć ją koloryzującym impregnatem, zwiększającym trwałość konstrukcji i nadającym pergoli wybrany kolor.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH