W ogrodzie zaprojektowanym w stylu japońskim nie może zabraknąć miejsc służących kontemplacji przyrody. Doskonale sprawdzą się elementy małej architektury: mostki, altanki. Fot. Tokonoma, Chelsea Flower Show 2013

Zobacz galerię [4 zdjęć]

W ogrodzie zaprojektowanym w stylu japońskim nie może zabraknąć miejsc służących kontemplacji przyrody. Doskonale sprawdzą się elementy małej architektury: mostki, altanki. Fot. Tokonoma, Chelsea Flower Show 2013
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Elżbieta Ławreniuk
30 paź 2014 13:12

Inspiracje: ogród japoński

Japońskie ogrody urzekają spokojem, harmonią i równowagą. Mogą stać się ciekawą inspiracją do stworzenia własnego ogrodu, miejsca zachęcającego do odpoczynku i wyciszenia.

Ogród japoński, inspirowany naturalnym krajobrazem z założenia powinien służyć kontemplacji i medytacji, nie ma w nim miejsca na przypadkowość. Elementami, które najczęściej możemy spotkać są kamienie, mech, woda, piasek, żwir, które połączone ze sobą tworzą prostą, harmonijną kompozycję. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć miejsc do medytacji: specjalnych ścieżek, ławek, mostków na których można się zatrzymać aby podziwiać piękno przyrody. Ważną rolę gra woda, która jest dynamicznym elementem symbolizującym życie. Dlatego w ogrodach często spotykamy oczka wodne, strumyki i kaskady. Kamienie symbolizują stałość, niezmienność.

Ścieżki w ogrodzie

Ważną rolę grają kręte, wijące się ścieżki, które dynamizują kompozycję, zwracają uwagę na wybrane elementy ogrodu. Ścieżki w japońskich ogrodach nie powinny się ze sobą krzyżować. Nieodłączną cechą japońskich ogrodów jest symbolizm. Często ze względu na ograniczoną powierzchnię poszczególne elementy jak woda, drzewa są przedstawione symbolicznie za pomocą oszczędnych środków wyrazu. Wszystkie elementy znajdują się z jakiegoś powodu, nie ma miejsca na przypadkowość. Wspólną cechą jest elegancja, harmonia i prostota.

Wyróżniamy kilka typów japońskich ogrodów. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest tzw. ”suchy ogród” (karesansui), którego koncepcja została ukształtowana pod wpływem koncepcji Zen skłaniają do medytacji, ważnym elementem są naturalne materiały: kamienie, żwir. Nie spotkamy tu sadzawek czy strumyków.

Rośliny w japońskich ogrodach

W ogrodach japońskich występuje wiele kolorów zieleni. Kolorowe kwiaty umieszczane są w wybranych punktach. Rośliny najczęściej występujące w japońskich ogrodach to wiśnie, azalie, jaśmin, peonie, lilie wodne, magnolie, bukszpany, sosny, małe iglaki, pigwowce japońskie, bambusy, mchy i paprocie. W tradycyjnych ogrodach znajdziemy także wiele odmian bonsai.

Do japońskiego ogrodu pasują meble ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów. Drewniane, rattanowe lub bambusowe doskonale będą dopełniać stylistykę panującą w ogrodzie.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH