Teraz jest niewielki, ale dzięki dobremu zagospodarowaniu przestrzeni zmieściły się na nim wszystkie niezbędne elementy. Mamy wygodne miejsce na odpoczynek z fotelami i sofą oraz miejsce na kąpiel - w komfortowym jacuzzi. Projekt: Monika Włodarczyk, Jarosław Jończyk. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Teraz jest niewielki, ale dzięki dobremu zagospodarowaniu przestrzeni zmieściły się na nim wszystkie niezbędne elementy. Mamy wygodne miejsce na odpoczynek z fotelami i sofą oraz miejsce na kąpiel - w komfortowym jacuzzi. Projekt: Monika Włodarczyk, Jarosław Jończyk. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Elżbieta Ławreniuk
16 kwi 2015 12:49

Jak urządzić taras? Praktyczne porady

Ładna pogoda zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Podpowiadamy więc na co warto zwrócić uwagę urządzając funkcjonalny taras.

Projekt tarasu powinniśmy zacząć od nakreślenia funkcji jakie powinien on spełniać. Ma być przede wszystkim dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, a więc do tego jak lubimy spędzać wolny czas. Jeśli jesteśmy na przykład zwolennikami grillowania, warto wydzielić odpowiednie miejsce na przygotowywanie i spożywanie posiłków. Od razu pomyślmy również o dużym stole z wieloma krzesłami, aby nikomu nie zabrakło miejsca. Natomiast osoby, które uwielbiają czytać książki na świeżym powietrzu na pewno nie wyobrażają sobie tarasu bez wygodnego, ogrodowego fotela i niskiego stolika na odstawienie filiżanki kawy.

Po określeniu funkcji i wyposażenia należy zastanowić się nad wyborem nawierzchni, oświetlenia, mebli oraz dodatków. Przestrzeń tarasu jest łącznikiem między tym co znajduje się we wnętrzu, a tym co mamy na zewnątrz, dlatego powinna współgrać zarówno z otoczeniem domu, jak i stylem, w którym urządzony został dom.

Na etapie projektowania warto także pomyśleć o zadaszeniu, składanej markizie lub miejscu w którym będziemy mogli umieścić parasol, chroniący nas od nadmiernego słońca. Należy pamiętać o tym zwłaszcza przy urządzaniu tarasów położonych od strony południowej. Już na etapie projektowania powinniśmy także pomyśleć o odpowiednim oświetleniu tarasu. Dobrze sprawdzą się kinkiety umieszczone na ścianie domu, które wprowadzą delikatne, rozproszone światło.

Kolejnym etapem jest wybór mebli ogrodowych. Rodzaj, wielkość oraz ilość powinniśmy dostosować do wielkości tarasu i naszych potrzeb. Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzą się składane, lekkie krzesła, które możemy przenosić w dowolne miejsca. Większe tarasy możemy dodatkowo wyposażyć w leżaki, hamaki.

Urządzając taras nie możemy także zapomnieć o dodatkach i dekoracjach. Jeśli urządzamy np. taras w bloku i nie mamy wystarczająco wiele zieleni dookoła warto pomyśleć o donicach, które wypełnimy roślinami. Ciekawą ozdobą mogą stać się kolorowe poduszki ogrodowe. Na tarasie doskonale sprawdzą się lampiony, które stworzą przytulną, kameralną atmosferę. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Izabela, 2016-07-20 13:57:48

    Ciekawy efekt widać na pierwszym zdjęciu, chociaż ja akurat wolę drewno.

POLECAMY W SERWISACH