Łąki są pożyteczne, piękne i praktyczne. Fot. Fundacja Łąka

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Łąki są pożyteczne, piękne i praktyczne. Fot. Fundacja Łąka
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
21 lut 2018 14:07

Łąki kwietne - trend w zieleni ogrodowej i miejskiej

Zastępowanie uciążliwych trawników pożytecznymi i pięknymi łąkami kwietnymi staje się już ogólnopolskim trendem miejskim. Tylko w 2017 roku w przestrzeni publicznej Krakowa powstało 100 000 m2 kwitnących łąk, a projekt stał się flagową ekologiczną inicjatywą miasta.

Już wiadomo, że będzie miał swoją kontynuację w tym roku. Kilkadziesiąt kolejnych samorządów w całym kraju zdecydowało się na stworzenie ekosystemów łąkowych, które powstaną w nadchodzącym sezonie 2018. Najwyższy czas, żeby łąki wkroczyły także do przydomowych ogrodów i balkonowych skrzynek.

Łąki są pożyteczne, piękne i praktyczne. Mimo, że w przestrzeni miejskiej coraz więcej uwagi poświęca się łąkom kwietnym, zastępując nimi trawniki, wciąż niewielu posiadaczy ogrodów zdaje sobie sprawę z licznych zalet posiadania łąki.

Zobacz także: Prace w ogrodzie: zimowe przycinanie gałęzi

Warto przyjrzeć się bliżej tematowi wszechstronnych łąk kwietnych, żeby przekonać się, jak wiele dobrego dla siebie i otoczenia możemy zrobić siejąc dzikie kwiaty - nawet na najmniejszej powierzchni.

1. Łąki są pożyteczne.

Siejąc łąki kwietne, nawet te najmniejsze - w skrzynkach balkonowych, wspieramy przyrodę. Kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. W przestrzeni miejskiej mogą być oazą spokoju dla ludzi oraz roślin i zwierząt znajdujących tu swoje miejsce do życia.

Łąki pomagają zachować cenną wodę tam, gdzie jest potrzebna oraz zatrzymują pyły tworzące smog.

2. Łąki są piękne

Łąki kwietne to miejsca pełne życia, dostarczające pozytywnych doznań estetycznych. Dostępność pokarmu przyciąga pożyteczne owady zapylające, ptaki i małe ssaki, a kwitnące rośliny zachwycają barwami i zapachami.

Ich wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Łąka to zaproszenie koloru, dźwięku i zapachu do naszego otoczenia. 

3. Łąki są praktyczne

Łąki kwietne wymagają mniej pielęgnacji niż trawniki. Są odporne na susze i wystarczy kosić je raz w sezonie, co pozwala posiadaczowi na oszczędność czasu i finansów, jednocześnie pozbawiając go odgłosów kosiarki i spalin. Łąkę można stworzyć niemal w każdych warunkach - choć najlepiej prezentuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych.

Założenie kwietnej łąki nie jest bardziej skomplikowane, niż założenie trawnika. Można to zrobić na dowolnej powierzchni i o każdej porze roku, choć łąka wysiana wczesną wiosną dłużej będzie służyła swojemu otoczeniu. 

Źródło: Fundacja Łąka

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH