• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
03 marz 2016 14:27

Oaza relaksu za twoim oknem

Balkon, taras lub loggia to przestrzeń, w której można „złapać oddech”, zrelaksować się, naładować umysł i ciało pozytywną energią.  Bez względu na to, jaką formę architektoniczną wybierzecie może stać się ona waszym ulubionym miejscem w domu i prywatną strefą komfortu.

Podobne, a jednak inne

Zarówno balkon, taras jak i loggia stanowią dodatkową przestrzeń nieruchomości, która najczęściej nie jest wliczana w metraż kupowanego mieszkania czy domu. Te dodatkowe powierzchnie powodują, że nawet małe metrażowo mieszkania są komfortowe i przestronne. We Wrocławiu istnieje wiele inwestycji mających w swojej ofercie lokale, które oferują różne formy przestrzenne w ramach jednej inwestycji tj. balkony, tarasy czy loggie. 

Różnice pomiędzy tarasem, balkonem a loggią mają charakter konstrukcyjny. Taras to pozioma przestrzeń zlokalizowana na wysokości parteru, pięter czy dachu przypominająca stropodachy. - Przy zakupie nowego lokalu, w którym znajduje się taras istotnym jest by zwrócić uwagę, czy jest on wykończony odpowiednimi materiałami tj. płytkami odpornymi na czynniki atmosferyczne i mechaniczne - podkreśla Tomasz Bednarek z WPBM "Mój Dom" S.A.

Balkon to z kolei płyta sytuowana na poziomie stropu budynku, na belkach lub bez nich w konstrukcji żelbetowej. W kontekście wielkości, balkon nie ma żadnego ograniczenia przestrzennego, jednak ogólnie przyjęto zasadę, że powierzchnia balkonu jest mniejsza od powierzchni tarasu. Kolejna z omawianych form architektonicznych to loggia, która wizualnie różni się najbardziej od tarasu i balkonu. - Loggia to platforma, która jest jakby cofnięta w stosunku do linii elewacji – wygląda to tak jakby wnikała w przestrzeń budynku - opowiada Tomasz Bednarek. Jednak bez względu na to, na którą z form się zdecydujecie, każda z nich może stać się idealnym

Prywatne miejsce pod chmurką

Odpowiednio zaprojektowane, wyposażone zgodnie z naszymi potrzebami i gustem, takie prywatne przestrzenie na wolnym powietrzu, to miejsca, gdzie praktycznie przez cały rok możemy spędzić wolny czas. Z kubkiem gorącej czekolady w zimowe popołudnia, z lemoniadą w upalne dni, z dobrą książką w dłoni - w zależności od indywidualnych potrzeb możemy dowolnie żonglować możliwościami, które oferuje nam własny balkon, loggia czy taras. Nawet jeśli przestrzenie te są niewielkie, wystarczy tylko dobry pomysł, by ciekawie i praktycznie je wykorzystać.

Dobrze zaprojektowane, dobrze wykorzystane

Wygodne siedziska to podstawa wyposażenia balkonu, loggi czy tarasu. W zależności od możliwości przestrzennych i własnych preferencji może to być sofa, wygodny fotel, pufa czy hamak. Większe przestrzenie mają oczywiście więcej możliwości, ale i te mniejsze można wygodnie, ciekawie zaaranżować.

Ambitni sami mogą się pokusić o stworzenie własnych projektów siedzisk. Ostatnio bardzo modnymi są meble ogrodowe z europalet. Ich stworzenie w praktyce okazuje się bardzo łatwe, a późniejsze użytkowanie bardzo wygodne. Z europalet mogą powstać niepowtarzalne i oryginalne w formie i kolorach skrzynie, siedziska czy ławy.

Aby balkon był prawdziwą oazą relaksu, nie może zabraknąć w nim również zieleni i kwiatów, które wypełnią go kolorami i pięknymi zapachami. Zieleń i kwiaty spowodują, że poczujesz się jak w parku, pomimo faktu, że mieszkanie znajduje się w centrum miasta. Wypełnij przestrzeń miękkimi kolorowymi, poduszkami i pledami, które umilą spędzany na balkonie czas. Dzięki nim siedziska będą jeszcze bardziej wygodne i estetyczne. Jeśli nie posiadasz loggi, która jest schowana w budynku, pamiętaj by zakupić meble odporne na zmienne warunki atmosferyczne. W celu stworzenia jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu, pomocne mogą okazać się lampiony, świece, latarenki, które zadbają o świetną atmosferę. Zwłaszcza po zachodzie słońca.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH