• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
17 sty 2014 14:40

Ochrona roślin ogrodowych zimą

Ogród przykryty śnieżną pierzynką wygląda niezwykle magicznie i baśniowo. Aby wraz z wiosną rozbudził się równie pięknie, należy doglądać go także zimą. 

Najwięcej prac ogrodowych wykonujemy w miesiącach ciepłych zapominając o tym, że zima nie zwalnia nas z pewnych obowiązków. 

Gardening About
Gardening About

1. W cieplejsze dni pewne gatunki wymagają nawadniania, gdyż niedobór wody jest znacznie większy. 
Skutkiem braku wody może być susza fizjologiczna, dotykająca głównie rośliny zimozielone. W słoneczne dni o temperaturze bliskiej zera, roślina próbując schłodzić zielone części nie jest w stanie czerpać wody z zamarzniętego podłoża, dlatego po pewnym czasie może uschnąć. Warto osłaniać rośliny jasną tkaniną, gdyż biel odbija światło uniemożliwiając ich przegrzanie.

The Miserable Gardener
The Miserable Gardener

2. Sprawdź, czy nie powstały nowe pęknięcia kory lub uszkodzenia mechaniczne rośliny.
Zalegające grube warstwy śniegu mogą uszkodzić drzewa i krzewy. Pod jego ciężarem gałęzie mocno się uginają, a często łamią. Dlatego starajmy się nadmiar śniegu usuwać z gałęzi, by po zimie uniknąć złego wyglądu iglaków. Jesienią można także obwiązać je sznurkiem.

Wild Ginger Farm
Wild Ginger Farm

Różnice temperatur mogą być przyczyną powstawania ran zgorzelinowych, które zmniejszają odporność rośliny. Możemy temu zapobiec odpowiednio wcześniej bieląc drzewa. Nie służy to wyłącznie ochronie przeciw pasożytom, ale również do odbicia światła słonecznego, by drzewo nie nagrzewało się.

3. Należy zwrócić uwagę na osłony roślin, czy nie uległy zniszczeniu lub przesunięciu. 
Nie tylko same rośliny zabezpieczamy przed przemarzaniem, ale również glebę wokół nich. Ziemię okrywamy ściółką, liśćmi, słomą, bądź gałązkami drzew iglastych.

Samych roślin nie wolno okrywać folią, gdyż nie przepuszcza powietrza, powoduje zamieranie końców pędów, pękanie kory i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały takie jak słoma, juta, płótno lub bambusowe maty. Pamiętajmy by kontrolować czy opady śniegu, silne podmuchy wiatru lub zwierzęta nie zniszczyły osłon. 

The Year Round Harvest
The Year Round Harvest

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH