• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
19 kwi 2016 09:54

Odmień swój balkon na wiosnę: radzi projektantka ogrodów

Jak urządzić przydomowy ogród, taras lub balkon radzi Amelia Wala, projektantka ogrodów i autorka bloga „Ogród Amelii”.

Wyróżniamy sześć podstawowych stylów ogrodowych: wiejski, kolonialny, nowoczesny, formalny, dalekowschodni i śródziemnomorski. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Jeśli dopiero budujemy dom, możemy zastanowić się nad całością. Jeśli jednak już mamy gotowy budynek, powinniśmy dobrać do niego odpowiednie otoczenie. Podobna zasada spójności stylu obowiązuje, gdy urządzamy mini ogródek na tarasie lub balkonie naszego mieszkania.

Bez pstrokacizny i chaosu

– Warto wprowadzić zasadę „mniej znaczy więcej” – radzi projektantka Amelia Wala, autorka bloga „Ogród Amelii”. - Często chcemy w naszych ogródkach umieścić to, co podobało nam się u innych lub w podpatrzonych projektach. Ogród ma nie tylko cieszyć oko, ale także pomóc nam się zrelaksować, dlatego pstrokacizna i chaos nie są w nim wskazane – tłumaczy Wala.

Ogród stanowi niejako przedłużenie domu, dlatego powinien idealnie się z nim komponować. Jeśli jesteśmy fanami nowoczesnego wystroju (prostota i współczesna forma) także nasze zewnętrzne otoczenie powinno to odzwierciedlać. Za to do drewnianego domku będzie pasował styl wiejski, czyli pełen kolorowych kwiatów z częścią przeznaczoną na rośliny jadalne i mały sad, a w przypadku balkonu – z kilkoma donicami na nasze ulubione zioła.

Wybierz rośliny, którymi będziesz w stanie się zająć!

Gdy już zdecydujemy, jaki styl najbardziej pasuje do naszego ogrodu, należy wybrać odpowiednie rośliny. – Musimy zastanowić się nad tym, ile czasu możemy poświęcić na pracę w ogrodzie. Jeśli niewiele, lepiej od razu zrezygnować z roślin, które wymagają ciągłej opieki. Powinniśmy także przemyśleć, jakie kwiaty dobrze się przyjmą. Wiele zależy od gleby, stopnia nasłonecznienia oraz tego, czy jest on osłonięty od wiatru – mówi Amelia Wala.

Dlatego dobrze jest skorzystać z porad specjalistów. Jeśli nie architekta zieleni to chociaż pracownika sklepu ogrodniczego, który pomoże nam dobrać rośliny pasujące do naszych warunków.

Nie bójmy się pytać. Osoba z odpowiednią wiedzą wyjaśni jakie rośliny mogą rosnąć obok siebie, a jakie powinny być odseparowane od reszty, bo mogą je stłumić swoim szybkim wzrostem. To samo tyczy się doboru roślin do panujących w ogrodzie warunków. Pytajmy o rośliny, które są ozdobne nie tylko latem i wiosną, ale także jesienią dzięki zmianie kolorów liści - tłumaczy projektantka.

Na koniec: dobierz kolorystykę

Ostatnim punktem doboru jest kolorystyka. Jeśli nie projektujemy ogrodu wiejskiego, warto postawić na spokojną tonację i małą ilość barw. Gdy stosujemy więcej niż jeden kolor powinniśmy wybierać kolory leżące obok siebie na kole barw, czyli w podobnej tonacji (niebieski i fioletowy) lub zupełnie naprzeciwko siebie, czyli kontrastowe (niebieski i żółty). Wykorzystanie wszystkich kolorów tęczy w jednym ogrodzie zaburza estetykę. Kiedy akcentów kolorystycznych jest zbyt wiele męczy to oko i sprawia, że efekt jest nienaturalny.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH