Projekt i urządzanie ogrodu. Fot. Keter

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Projekt i urządzanie ogrodu. Fot. Keter
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 maj 2018 12:27

Ogród na lata. Radzimy, jak go zaplanować i urządzić?

Zakładanie ogrodu jest niemal tak ważne, jak budowa domu. Aby wyglądał on ładnie, funkcjonalnie i estetycznie, warto zaplanować jego przestrzeń. Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie jego funkcji oraz dobór roślin.

Najważniejszy - projekt

Zakładanie ogrodu najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu. Dzięki temu unikniemy chaosu, niepotrzebnych błędów czy dodatkowych wydatków. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanujmy go tak, aby wszystkie jego elementy były komfortowe, a utrzymanie i pielęgnacja nie były zbyt problematyczne.

Podstawą jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni, wybór projektu ogrodu oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani na wydatki, a prace aranżacyjne będą przebiegały w zorganizowany sposób. Nie zapominajmy, że ogród to przestrzeń, która powinna zapewnić domownikom relaks i wypoczynek, oraz spełniać wymagania osób, które będą z niego korzystać.

Zakładanie ogrodu

Pierwszym krokiem przy tworzeniu projektu powinno być zaplanowanie utwardzonych części ogrodu, jak: ścieżki, podjazdy, tarasy. Staną się one odniesieniem dla pozostałych elementów ogrodu – roślin czy mebli ogrodowych. Kształt ścieżek, prosty lub fantazyjnie pofalowany będzie określał klasyczny lub nieformalny styl ogrodu. Roboczy kształt możemy nadać wbijając niewielkie paliki w ziemię i zaznaczając je tasiemką lub sznurkiem ogrodowym. W ten sposób dokładnie zaplanujemy wygląd ścieżek, kształtując je i dopasowując jeszcze na poziomie projektu.

Dobrze jest, żeby materiały, które zostaną użyte do ułożenia nawierzchni, estetycznie komponowały się z elewacją i stylem domu, tworząc z nim harmonijną całość. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów, zróżnicowanych pod względem kolorystyki, faktury, kształtu czy materiału (kamień, deski, kamyki).

Zobacz także: Przestronny dom parterowy z pięknym tarasem - zobacz projekt!

Dokonując wyboru nawierzchni warto pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Kolory powinny współgrać z naturalnymi kolorami roślin, unikajmy więc krzykliwych i nienaturalnych barw. Zaplanujmy też elementy przełamujące monotonię, jak pagórki, oczka wodne czy rabaty. Jeśli ogród jest większy, warto podzielić go na strefy przy pomocy np. murków czy krzewów. Uzyskamy w ten sposób wrażenie harmonii i porządku.

Niezbędnym elementem każdego ogrodu powinien być domek ogrodowy do przechowania narzędzi do pracy w ogrodzie. Mając odpowiednie umiejętności stolarskie możemy wykonać go samodzielnie, ewentualnie kupić gotowy. Na rynku dostępne są różne modele i każdy znajdzie taki, który nie tylko spełni jego wymagania co do funkcjonalności, ale i zadowoli potrzeby estetyczne. W niewielkim ogrodzie sprawdzi się domek ogrodowy Manor 4x3 firmy Keter, wykonany z tworzywa. Funkcjonalnie zaplanowane wnętrze pozwoli utrzymać porządek i zabezpieczy sprzęt przed warunkami atmosferycznymi. Panelowy system wentylacji zapewnia stałą cyrkulację świeżego powietrza chroniąc wnętrze przed szkodliwym działaniem wilgoci.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH