Sierpniowe koszenie trawnika to konieczność. Na zdjęciu kosiarka Honda HRX 426. Fot Honda

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Sierpniowe koszenie trawnika to konieczność. Na zdjęciu kosiarka Honda HRX 426. Fot Honda
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
17 sie 2016 15:49

Ogród w sierpniu. Co trzeba zrobić przed jesienią?

Na co zwrócić szczególną uwagę po upalnym i deszczowym lecie? Praktyczne wskazówki na temat pielęgnacji ogrodu.

Sierpień, pełnia i zbliżający się koniec lata to czas wielu kolejnych prac i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, które wykonuje się w harmonii z cyklem pór roku i wegetacji roślin.

W pierwszych dniach miesiąca minął rekomendowany i sprzyjający rozwojowi krzewów termin przycinania żywopłotów iglastych o dużym przyroście. Na formowanie żywopłotów bukowych i grabowych będzie jeszcze okazja jesienią, gdy zazwyczaj wykonuje się tzw. późne cięcie. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w prowadzeniu firmy wykonawczej Zielony Salon. W bieżącej porze lata warto zająć się przycięciem drzewek owocowych, roślinami cebulowymi i bylinami, uprawą poplonów w ogródku warzywnym i trawnikiem, który w tej chwili może wymagać szczególnej atencji.

Drzewka owocowe – letnie prześwietlanie
W tym miesiącu należy zadbać o drzewa owocowe – te, na których zbiory owoców się skończyły jak i o te owocujące – jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie.
Wiśnie - po zakończonych zbiorach powinno się prześwietlić środkową część ich koron. W przypadku czereśni wieloletnich – zaleca się usuwanie tylko chorych i połamanych gałęzi. Jabłonie – te dojrzewające na przełomie sierpnia i września, także warto oczyścić z dużych tegorocznych przyrostów wewnątrz korony. Jeśli je teraz usuniemy lub skrócimy, stworzymy jabłkom dogodniejsze warunki dojrzewania.

Prześwietlanie koron drzew wymaga dokładności i uwagi, zwłaszcza gdy pracujące w górze ręce szybko się męczą. Każdy ogrodnik ma swoje ulubione sposoby oraz narzędzia do tej czynności, nie bacząc na wydłużony czas pracy i utrudnienia. Przycinanie gałązek na wysokości może być łatwe, a nawet przyjemne jeśli komfort i szybkość pracy idą w parze, a czynność zostaje wykonana prawie niepostrzeżenie. Narzędziem, które oferuje właśnie takie warunki jest pilarka na wysięgniku, nazywana także podkrzesywarką(np. z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool). Podkrzesywarka, łączona z jednostką napędową, która jest konfigurowania z innymi elementami roboczymi jak nożyce do żywopłotów, wykaszarka, dmuchawa, glebogryzarka, jest wyposażona w ostrze o długości 28 cm i służy do ucinania gałęzi o średnicy do 15 cm.

W trakcie prześwietlania i odmładzania drzew powinniśmy stale starać się, by ostrze było ustawione prostopadle do gałęzi, a cięcia – proste i gładkie. Natomiast jeszcze przed rozpoczęciem pracy, warto sprawdzić stan ostrzy, gdyż nawet lekko stępione poranią drzewo i przyczynią się do wnikania czynników chorobotwórczych. – radzi Mariusz Czarnocki, menedżer produktu z Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Trawnik – czy tylko kosimy?
Sierpień zazwyczaj jest miesiącem słonecznym i suchym o chłodnych nocach i porankach, i w tym okresie zaleca się przede wszystkim regularne, niezbyt krótkie koszenie oraz podlewanie. W tym roku pogoda jest niestandardowa – nie tylko noce i poranki zwiastują zmianę pór roku, ale i niższa niż zwykle temperatura powietrza z towarzyszącym deszczem, intensywnym w niektórych rejonach kraju.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH