Ogród kamienny, Świątynia  Jyomyoji, Kamakura. Fot. Wallpaperdekstoppc

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Ogród kamienny, Świątynia Jyomyoji, Kamakura. Fot. Wallpaperdekstoppc
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
24 lut 2014 12:34

Ogrody zen. Tajemnicze i ponadczasowe

Mają setki lat, a wciąż z niezwykłą siłą oddziałują na człowieka. Dziś ogrody zen można spotkać nawet w sąsiedztwie betonowej i szklanej architektury.

Szkoła zen dotarła do Japonii z Chin. Klasztory stały się ważnymi ośrodkami kulturalnymi, w których rozwijały się różne dziedziny sztuki – malarstwo, kaligrafia, poezja, ikebana, czy sztuka tworzenia ogrodów. Dzieła wykonywane przez mnichów charakteryzowała prostota, oszczędność środków wyrazu i symbolizm. Główną ideą było przedstawienie świata i rzeczy takimi, jakimi one są.

Naturalne piękno

Motywem przewodnim w sztuce mogła być pokrzywiona sosna, niepozorna roślinka rosnąca przy płocie, żaba, czy strach na wróble – a więc rzeczy, których zwykle nie postrzegamy jako piękne, czy godne uwagi.

Ogrody nie miały przedstawiać wyidealizowane rajskie krainy, lecz wyciszać umysł i ułatwiać medytację. Dlatego zrezygnowano z nadmiaru elementów kształtujących ogród, który mógłby rozpraszać praktykujących.

Chętniej sięgano po kamienie o bardziej łagodnych kształtach, zamiast kanciastych i poszarpanych stosowanych wcześniej. Wysoko sklepione mostki ogrodowe zastąpiono bardziej płaskimi, o łagodniejszym kształcie. Z ogrodów usunięto kwitnące drzewa i krzewy.

Ogrody suchego krajobrazu

Ta forma przetrwała do dziś. Ważnym elementem stały się kamienie oraz elementy wodne – najczęściej w postaci płytkich stawów i strumieni. W późniejszym okresie wodę zastąpił piasek i żwir (ogród symbolizował człowieka, a kamienie jego szkielet). Roślinność została znacznie zredukowana, niekiedy całkowicie. Stosowano krajobraz zapożyczony oraz umiejętne manipulowanie perspektywą w celu wizualnego powiększenia przestrzeni ogrodu.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Kinga, 2014-02-25 17:05:34

    Wygląda pięknie, sama z wielką chęcią zrobiłabym taki ogród. Ale niestety mój nie jest taki duży, nie mam tyle przestrzeni. Podobają mi się te kamienie, roślinność jest cudowna. Ja też muszę coś pomyśleć i zmienić u siebie na podwórku, dosadzić trochę krzewów i kwiatów no i zrobić ścieżkę, bo póki co nie ma. Najwyższa pora, ale nie wiem czy ze sklepu budowlanego coś wybrać czy jednak lepiej od producenta?

POLECAMY W SERWISACH