Najlepszą porą na sadzenie kwiatów jest wiosna. Termin sadzenia ma mniejsze znaczenie w przypadku roślin zakupionych w pojemnikach - można je wysadzać przez większą część okresu wegetacyjnego. Fot. Gardena.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Najlepszą porą na sadzenie kwiatów jest wiosna. Termin sadzenia ma mniejsze znaczenie w przypadku roślin zakupionych w pojemnikach - można je wysadzać przez większą część okresu wegetacyjnego. Fot. Gardena.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
13 maj 2015 11:19

Piękny ogród - podpowiadamy jak o niego dbać

Piękny, kwitnący ogród to przestrzeń szczególna. Możemy naładować tu akumulatory łapiąc promienie słońca i słuchając śpiew ptaków. To także wizytówka gospodarzy, dlatego trzeba o nią dbać.

Prace w ogrodzie powinniśmy zacząć już w marcu, wraz ze zniknięciem śniegu. Jeśli jednak przespaliśmy ten moment, postarajmy się nadrobić niezbędne zabiegi ogrodnicze, by w ciepłych miesiącach cieszyć się piękną, przydomową przestrzenią.

Zanim upiększymy ogród kwiatami musimy zadbać o kondycję gleby. Od niej przecież zależy zdrowie i uroda naszych zielonych dekoracji. Wiosną dobrze jest odżywić glebę próchnicą odkwaszoną lub kwaśną, którą można kupić w workach. Nawóz przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby. Ważne jest ściółkowanie rabat zapobiegające degradacji podłoża – mówi architekt Weronika Gładka z Gordo Studio, warszawskiej pracowni architektury krajobrazu. Jesienią natomiast do użyźnienia gleby warto wykorzystać wszelką materię organiczną w postaci dojrzałego kompostu, opadających liści, skoszonej trawy, obornika, wodorostów czy zamulenia z oczka wodnego – dodaje architektka.

Gdy odżywimy już podłoże możemy wzbogacać nasz ogród o nowe gatunki roślin i robić nowe nasadzenia. Jeśli chcemy aby nasz ogród był modny, warto uwzględnić w nim trawy ozdobne, głównie duże odmiany miskantów. W nowoczesnych przestrzeniach hitem są krzewy i drzewa łatwe do formowania takie jak porzeczka alpejska i ligustr oraz odmiany o geometrycznych kształtach, np. sosna limba – przyznaje Weronika Gładka. Decydując się konkretne gatunki roślin należy uwzględnić nie tylko „zielone trendy”. Warto też realnie ocenić nasze doświadczenie w pielęgnacji oraz to, jak wiele czasu będziemy mogli na nią poświecić.

Rododendrony, róże i wrzosy są piękne, ale i bardzo wymagające. Dlatego jeśli chcemy mieć ogród łatwy w utrzymaniu, powinniśmy oprzeć go na rodzimych gatunkach, które w sposób naturalny są przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Godne polecenia są rośliny iglaste utrzymujące piękny, zielony kolor przez cały rok. Poza tym berberys zwyczajny, kalina koralowa czy wawrzynek wilczełyko. Walory ozdobne przy niewielkiej pielęgnacji zachowuje również rozchodnik okazały brilliantissima, lawenda, kosodrzewiny karłowe oraz żywotnik zachodni danica.

Przygotowując ogród do sezonu letniego warto pamiętać, że piękną i oryginalną przestrzeń tworzą nie tylko odpowiednio dobrane rośliny. Wygląd przydomowej zieleni zależy również od trafnie dobranych detali: małej architektury, elementów wodnych czy nietuzinkowych materiałów, użytych np. do tworzenie ścieżek. Nie można zapomnieć też o oświetleniu, które nadaje aranżacji charakteru i stanowi uzupełnienie roślinnych kompozycji. 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • ellaella, 2016-01-19 14:08:19

    Szkoda że nie mogę sobie pozwolić na ogród. A tak bardzo bym chciała.
  • Krolik, 2015-06-06 09:04:26

    A może coś w stylu wiejskim? polecam poczytaj ,warte przemyślenia, teraz wszystko jest takie kwadratowe, szpitalne wręcz to może być miła odmiana. A wiejskie znaczy uporządkowane ;)

POLECAMY W SERWISACH