Fot. Mostbeautifulgardens.

Zobacz galerię [21 zdjęć]

Fot. Mostbeautifulgardens.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
15 maj 2014 12:27

Piękny trawnik. Ochrona i pielęgnacja

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Utrzymanie murawy w dobrym stanie wymaga jednak systematyczności i dużego nakładu pracy.

Przygotowanie gleby i siew nasion

Siew nasion najlepiej zaplanować na przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. To w tych miesiącach gleba ma dobrą wilgotność, panują stabilne temperatury, a słońce nie wypala trawy. Przed siewem ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie go z chwastów, czy większych kamieni. Dzięki takim zabiegom mamy pewność, że trawa wyrośnie równomiernie.

Przed jej zasianiem warto też odpowiednio ukształtować teren. Powinien on być płaski, lub nachylony pod katem 1-3% - taki spadek ułatwi  powierzchniowy spływ wody. Glebę warto przekopać, w celu lepszego spulchnienia. Jeśli nasz ogród zajmuje dużą powierzchnię, możemy zrobić to za pomocą glebogryzarki. Najlepiej sprawdzają się urządzenia z napędem spalinowym. Ostatnim zabiegiem przygotowawczym jest wyrównanie i ubicie powierzchni – dzięki temu gleba wolniej przesycha, a nasiona lepiej w niej kiełkują. Po wykonaniu tych prac na lekko wilgotną ziemię możemy wysiać nasiona. Pamiętajmy, aby ich dobór dostosować do warunków ogrodu - rodzaju gleby, nasłonecznienia i sposobu użytkowania trawnika. Nasiona kiełkują już po 10-16 dniach, jednak na ładną murawę musimy poczekać nawet kilka miesięcy.

Koszenie trawy

Po raz pierwszy  trawę powinniśmy kosić, gdy osiągnie ok. 10 cm wysokości. Skracamy ją wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne 2-3 razy kosimy podobnie, a następnie coraz niżej, aż do poziomu ok. 5 cm. Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, że noże kosiarki są ostre. Zabezpieczy to młode sadzonki przed wyrwaniem z gleby. W okresie od kwietnia do października trawę powinniśmy kosić nawet co 7-10 dni.

Wybór kosiarki zależy głównie od powierzchni trawnika. Jeśli jest on mały (do 100 m2) to w zupełności wystarczy nam kosiarka ręczna. Do trawników poniżej 500 m2 rekomendowane są urządzenia elektryczne, których zaletą jest cicha praca oraz niski nakład prac konserwacyjnych.

Właściciele dużych trawników powinni rozważyć zakup kosiarki spalinowej. Ma ona dużą moc i jest przystosowana do długiego czasu pracy. Niektóre modele, jak np. kosiarka z napędem marki Mac Allister, wyposażone są w funkcje mielenia trawy i boczny wyrzut, co eliminuje konieczność opróżniania pojemnika.

Godnymi uwagi są urządzenia ogrodowe zasilane akumulatorami litowo-jonowymi o mocy 36 V tej samej marki, dają one wygodę pracy kosiarki elektrycznej połączoną z mobilnością urządzeń spalinowych.  Kosiarka i pilarka należące do grupy tych produktów, działają przy użyciu takiego samego akumulatora, dzięki czemu mogą być używane zamiennie.

W trudnodostępnych miejscach, np. przy krawężnikach, ogrodzeniach, czy rabatach idealnie sprawdzą się podkaszarki do trawy. Są lekkie, wygodne i łatwe w obsłudze. Najprostsze modele mają rękojeść o stałej długości, a bardziej zaawansowane – ergonomiczną i regulowaną, podnoszącą komfort pracy. 

Nawadnianie i zraszanie

W słoneczne dni trawnik należy  codziennie nawadniać  - najlepiej wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Powinniśmy robić to równomiernie, do głębokości 10-15 cm. Jeśli nie zamierzamy zakładać systemu nawadniającego, powinniśmy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy. Aby ułatwić sobie pracę, warto dokupić do niego stojak lub wózek.  Sam wąż jednak nie wystarczy – przy jego zakupie nie możemy zapomnieć o odpowiednim zestawie złączek, dysz i zraszaczy. Wybierając te elementy pamiętajmy o dopasowaniu ich do średnicy węża ogrodowego.

Nawadnianie trawnika mogą ułatwić nam stacjonarne zraszacze, które podłącza się do węża i ustawia w wybranym miejscu ogrodu. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z podlewaniem – zbyt częste powoduje, że system korzeniowy staje się płytki, a murawa słabsza.

Nie zapominajmy o nawożeniu

Jeśli chcemy, aby trawnik wyglądał pięknie, oprócz regularnego koszenia i nawadniania nie możemy zapominać o jego nawożeniu. Regularne dostarczanie wszelkich niezbędnych składników takich jak azot, fosfor, czy potas, a także mikroelementów zapewni trawnikowi odpowiedni przyrost 

i wybarwienie. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe równomiernie zaopatrującego murawę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na rynku dostępne są też nawozy, które zarówno zapewnią prawidłowy rozwój trawy, jak i ochronią ją przed mchem, np. Florovit nawóz do trawników z mchem „mistrzowski trawnik”.

Po każdym nawożeniu trawnik należy obficie nawodnić. Zapewni to szybkie rozpuszczenie granulatu i pośrednio ograniczy straty z powodu jego utleniania. Przed zakupem zwróćmy też uwagę na wydajności nawozu, tak by dopasować ilość zakupionego produktu do wielkości trawnika.

O pięknym trawniku możemy myśleć wtedy, gdy zapewnimy mu najlepsze warunki do rozwoju, pamiętając przy tym o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Warto poświęcić mu trochę uwagi bo piękny i zadbany trawnik w ogrodzie, to czysta przyjemność.  

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • agnieszka, 2015-03-03 13:01:20

    żeby mieć piękny, zielony i gęsty trawnik to trzeba o niego fachowo dbać. Odpowiednie nawożenie, koszenie oraz nawadnianie to podstawa. Ja mam na posesji zainstalowany automatyczny system zraszania, podlewania trawnika. Dzięki temu trawnik jest piękny, zielony i nie muszę się martwić ze podczas urlopu wyschnie.
  • agnieszka, 2015-03-03 11:40:37

    żeby mieć piękny, zielony i gęsty trawnik to trzeba o niego fachowo dbać. Odpowiednie nawożenie, koszenie oraz nawadnianie to podstawa. Ja mam na posesji zainstalowany automatyczny system zraszania, podlewania trawnika. Dzięki temu trawnik jest piękny, zielony i nie muszę się martwić ze podczas urlopu wyschnie.

POLECAMY W SERWISACH