Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
15 wrz 2016 09:57

Piękny trawnik. Sprawdź jak go założyć jesienią

Trawnik o soczysto-zielonej barwie wokół domu i w ogrodzie sprawia przyjemność oczom, tworzy estetyczny pejzaż posesji, a przede wszystkim jest miejscem codziennego relaksu.

Trawnik, jako element ogrodowego ekosystemu wpływa na poprawę jakości naszego życia. Po pierwsze, jest naturalną fabryką tlenu, po drugie – jest filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Tłumi hałas, reguluje również wilgotność powietrza.

Posiadanie trawnika w naszym najbliższym otoczeniu przynosi same korzyści i myślę, że wszystkie osoby, które mają i pielęgnują swoje trawniki, doskonale to wiedzą, a wręcz doświadczają tych zalet. Warto jednak stale podkreślać, że trawnik, oprócz współtworzenia wraz z innymi roślinami tlenu i oczyszczania powietrza, odgrywa szerszą rolę w ekosystemie. Przyczynia się do poprawy żyzności podłoża, zapobiega erozji gleby zwłaszcza na powierzchniach pochyłych, które sprzyjają wypłukiwaniu wartościowych mikroelementów z gleby podczas opadów. - wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca od wielu lat firmę wykonawczą Zielony Salon.

Dobrze jest pamiętać o tych wszystkich zaletach trawników nawet teraz, gdy przyroda w naszej szerokości geograficznej szykuje się do zmiany sezonu. Wkrótce nadejdzie jesień i zima, ale po nich znowu zakwitnie wiosna, następnie lato…. I prawdziwą przyjemnością jest możliwość powitania wiosny z nowym, już zielonym i dobrze ukorzenionym trawnikiem. Dlatego właśnie we wrześniu powinno się pomyśleć o założeniu nowego trawnika.

Dlaczego warto zakładać trawnik jesienią?

- Ciepła, nagrzana letnim słońcem gleba sprzyja kiełkowaniu roślin.
- Wyrównana temperatura powietrza – brak skrajnych wahań temperatur dobowych – również stwarza dogodne warunki do wschodu nasion. Minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C.
- Powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw.
- Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą. Dzięki temu będzie odporna na niskie temperatury i śnieg.
- Na jesieni trawa ma więcej czasu na dobre ukorzenienie się zwłaszcza w przypadku trawnika z siewu. Trawa z jesiennego siewu ma więcej czasu na rozwój i przygotowanie się do letnich upałów, niż ta wysiana wiosną.
- Wiosenny efekt – podczas procesu odchodzenia zimy, topniejący śnieg odsłoni zieloną już powierzchnią trawnika, który, po standardowych zabiegach pielęgnacyjnych, szybko objawi się w pełnej krasie i dobrej kondycji.

Tegoroczny wrzesień i długoterminowa prognoza pogody stwarzają bardzo dobre warunki do zakładania trawników. Ograniczenia czasowo-pogodowe zależą od sposobu zakładania czyli od tego czy trawa będzie siana czy z rolki. W przypadku siewu - zazwyczaj jesienią trawę można siać do końca miesiąca, a nawet do początku grudnia, jeśli aura na to pozwala. Praktyczne doświadczenie pokazuje, że nasiona traw można wysiewać do mrozów, gdy gleba jeszcze nie zamarza – jeśli siewki nie zdążą wzejść przed zimą, wzejdą na wiosnę wykorzystując wilgoć jaka zalega w glebie po zimie – mówi Lidia Tokarska. Natomiast w przypadku trawy z rolki, należy zwrócić uwagę na to, aby zdążyła się ona ukorzenić do silnych mrozów.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu trawnika

Zakładanie trawnika to pewien proces składający się z etapów, z których kilka ma znaczenie kluczowe dla pożądanego efektu, np. przygotowanie podłoża i podlewanie. Warto także zakładanie trawnika zaplanować, ponieważ niektóre etapy wymagają czasu, jeśli mają przynieść wymarzone efekty w postaci pięknie rosnących źdźbeł trawy…..

Podłoże

Przygotowanie podłoża na trawnik to podstawowy etap i najistotniejszy, którego nie powinno się bagatelizować. W tym kontekście trzeba spojrzeć na nie pod kątem jakości gleby oraz oczyszczenia terenu.

Jakość gleby

Trawa, niezależnie czy pochodzi z wysiewu czy z rolki, potrzebuje dobrze przepuszczającego wodę podglebia oraz pieszczysto-gliniastej warstwy wierzchniej o grubości 20-30 cm. Optymalna kwasowość wynosi pH 5,5-7,0.

Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego, w sensie podmokłego, podłoża, ani zbyt wysuszonego. Nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a zbyt duży stopień suszy – usychaniu. Strukturę podłoża jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować. – radzi Lidia Tokarska.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH