Pielęgnacja trawnika. Trawnik w ogrodzie. Fot. Honda

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Pielęgnacja trawnika. Trawnik w ogrodzie. Fot. Honda
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
08 cze 2017 10:21

Piękny trawnik: zobacz jak o niego dbać

Od maja do jesieni najczęściej wykonywanym na trawniku zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie, praca, która jednocześnie jest sztuką – sztuką pielęgnacji trawy i sztuką posługiwania się kosiarką.

Trawnik ma wiele twarzy. Może być soczyście zielony lub żółtawy, nawet bielejący. Może też być gęsty lub przerzedzony „łysinami”. Trawnik może kusić do relaksu. Może też zniechęcać. Od czego to zależy?

Wygląd trawnika, jego kondycja zależą od dwóch czynników: ludzkiego i technicznego. Czynnik ludzki to opiekun trawnika, który albo traktuje trawnik z szacunkiem i odpowiednio go pielęgnuje, prawidłowo kosi albo przeciwnie, uważa, że trawnik jest bezobsługowy a koszenie jest dla niego męczącym obowiązkiem. Ten obowiązek realizuje raz na jakiś czas, gdy na przykład trawa wyrośnie do 30-40 cm i wówczas ją kosi, najczęściej tuż przy ziemi. Czynnikiem technicznym są narzędzia, którymi trawę pielęgnujemy. Nowoczesne kosiarki i kosy to urządzenia wysokiej jakości wyposażone w wiele konkretnych rozwiązań, których celem jest nie tylko ułatwienie życia właścicieli ogrodów, ale w równej mierze utrzymanie trawy w zdrowej kondycji. Powstają z myślą o trawie. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

I dodaje: Jednym słowem ważne tu są dwa aspekty – wiedza, przynajmniej na podstawowym poziomie, połączona z pozytywnym podejściem do pielęgnacji trawnika oraz odpowiednia kosiarka z dobrze naostrzonymi nożami. Przykładem może być jeden z naszych klientów, który źle kosił wysoko wyrośniętą trawę i za wymierający trawnik winił kosiarkę. Dopiero po wyjaśnieniu mu przyczyn zmiany koloru trawy na biel oraz kluczowych zasad prawidłowego koszenia, zmienił zdanie. Wiem też, że po zastosowaniu dobrych praktyk jego trawnik odżył.

Kluczem do uzyskania efektu pięknego trawnika jest prawidłowa pielęgnacja – systematyczna i nieagresywna. Należy go poddawać sezonowej aeracji i wertykulacji, piaskowaniu, wyczesywać z mchu i liści, nawozić – wiosną nawozami wysokoazotowymi, podlewać – najlepiej raz na 3 dni dużą dawką wody i kosić – regularnie, nie za nisko podłoża. Jeśli trawa wyrosła – najlepiej ją przycinać stopniowo. I należy zawsze pilnować, by noże kosiarki były ostre jak przysłowiowa żyletka.

Od maja do jesieni najczęściej wykonywanym na trawniku zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie, praca, która jednocześnie jest sztuką – sztuką pielęgnacji trawy i sztuką posługiwania się kosiarką.

Każdy sezon ogrodniczy odsłania wszystkie grzechy właścicieli maszyn, którzy po prostu nie przestrzegają wskazówek zawartych w instrukcji obsługi maszyny, nieprawidłowo je eksploatują czy lekceważą zasady pielęgnacji trawy. Ostatnio także zgłoszono do naszego serwisu kilka problemów, które były skutkiem błędnego doboru parametrów koszenia. Za wysoka trawa, mokra darń, zbyt duża prędkość kosiarki w danych warunkach czyli niedostosowane ustawień maszyny do warunków pracy nie wpływają dobrze na trawnik ani na trwałość maszyny. A instrukcje obsługi oraz rekomendowane zasady pielęgnacji trawy nie powstały dla utrudniania życia, a wręcz przeciwnie. Koszenie jest naprawdę przyjemnym zajęciem, a jeszcze większą przyjemnością jest odpoczynek na własnym, pięknym trawniku.– mówi Robert Spaltabaka, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH