Zobacz galerię [4 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 paź 2013 10:17

Po godzinach

Ogród o niewielkiej powierzchni, przy domu w tzw. szeregówce, może dać wiele przyjemności i możliwości relaksu pod warunkiem, że zostanie niebanalnie zaaranżowany.

W miejsce rabatek – niewymagające drzewka bonzai. Zamiast trawnika – taras, na który zaprasza wanna spa.
Inwestorzy, a jednocześnie autorzy projektu są właścicielami jednego ze środkowych segmentów w zabudowie szeregowej, przy którym do dyspozycji był ogród z mocno ograniczoną powierzchnią. Mimo to zależało im, aby stworzyć tu strefę relaksu i odpoczynku, gdzie można zasiąść po pracy, odprężyć się, cieszyć ciszą, zielenią. Jednak marzyli, aby to miejsce oferowało coś ponadto, a ogród był zaaranżowany nieszablonowo, tak by zapewniał maksimum relaksu przy niewielkim nakładzie pracy związanej z pielęgnacją roślin. A więc przede wszystkim rezygnacja z trawnika na rzecz zbudowanego z desek podestu, który pełni rolę tarasu. Natomiast wśród roślin przeważają łatwe w utrzymaniu, a przy tym atrakcyjne zimozielone sosny kosodrzewiny posadzone wzdłuż ogrodzenia, po którym wspina się winobluszcz.

Dominantę roślinną stanowi bonzai (sosna kosodrzewina) oraz czerwonolistna śliwa, a kompozycję uzupełnia ozdobna trawa. Natomiast architektura ogrodowa to płukany żwir rzeczny, tworzący efektowne, kontrastowe tło dla zieleni oraz ogrodowe źródełko, zbudowane z łupanych kamieni. Całość, wespół z ascetycznymi drzewkami, wskazuje na inspiracje kulturą japońską. Oszczędny, praktyczny styl oraz wyposażenie, które sprzyja „naładowaniu baterii” po pracy czy podczas weekendu, nadało niewielkiemu ogródkowi status strefy „chillout” – miejsca relaksu i wyciszenia. Przez wygodne, rozsuwane drzwi można wyjść z mieszkania bezpośrednio na taras. Na tym samym poziomie, w pierwszej części, zaaranżowano strefę wypoczynkową – ratanowe meble i widok na ogród to dopiero przedsmak relaksu. Schodek niżej, w drugiej części tarasu, umieszczona została wanna SPA. Wpuszczona w podest nie zakłóca spokojnego charakteru aranżacji. Wystarczy jeden krok, aby korzystać z dobrodziejstw hydromasażu, także w towarzystwie. Model trzyosobowy oferuje wystarczająco dużo miejsca do użytku domowego.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH