Fot. Shutterstock

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Fot. Shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 lut 2017 13:59

Prace w ogrodzie: zaplanuj każdy miesiąc!

Praca w ogrodzenie wymaga od nas zaangażowania w ciągu całego roku. Na każdy miesiąc przypisana jest poszczególna aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań należy go odpowiednio zaplanować.

Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Aby zapewnić sobie pełen komfort pracy, nie tylko posiadając harmonogram, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Styczeń

To na ogół najzimniejszy miesiąc w roku. Przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać
przede wszystkim o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Przy odrobinie łaskawości pogody możemy je trochę przyciąć.

Podczas odśnieżania ścieżek w ogrodzie pamiętajmy, aby nie przesypywać śniegu na trawnik. Ubity wolniej topnieje i może powodować gnicie trawy. Dbając o nasz trawnik należy pamiętać również, aby nie chodzić po nim, gdyż powoduje to jego osłabienie.

Luty

Przez cały miesiąc przygotowujemy się do nadejścia wiosny wykonując już pierwsze praktyczne prace. Pod koniec lutego możemy zacząć wykonywać pierwsze cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, pamiętajmy jednak, że podcinać można tylko niektóre gatunki drzew.

W lutym najlepiej przycinać drzewa i krzewy owocowe. Te, które wydzielają dużo soków, przykładowo klon, grab czy brzoza, formuje się od czerwca do września.

Marzec

Stopniowo usuńmy z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak chrońmy je przed nagłymi skokami temperatury i nocnymi przymrozkami. Połowa marca jest dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów z bukszpanu i cisu.

Z powierzchni trawnika wygrabmy patyki, liście oraz suchą trawę. Zanim trawa zacznie wypuszczać, można ją odmłodzić poprzez wertykulator. Zasypmy kretowiska i wyrównajmy ich powierzchnię. Przy renowacji trawnika przydadzą nam się narzędzia z serii combisystem – motyczka, kultywator czy pazurki pozwolą nam pozbyć się chwastów.

Kwiecień

"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” doskonale odzwierciedla pogodę w tym właśnie miesiącu. Wszelkie prace powinniśmy dostosowywać do panującej aury. Jeżeli drzewa i krzewy nie wypuściły jeszcze pędów możemy je spokojnie sadzić. O tej porze roku rozpoczyna się intensywny wzrost trawy. Trzeba ją skosić po raz pierwszy w sezonie.

Krawędzie trawnika przycinamy specjalnymi nożycami do cięcia brzegów trawnika. Warto wykorzystać akumulatorowe nożyce do cięcia krzewów i brzegów trawnika z dwoma wymiennymi ostrzami, które możemy wykorzystać również, jako nożyce do przycinania krzewów.

Maj

W ogrodach panuje przepych kwiatów drzew cytrusowych, krzewów oleandrów, fuksji, pelargonii, petunii, aksamitek. Maj to również miesiąc, kiedy trawa rośnie bardzo intensywnie. Koszenie należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 4-5 cm.

Często popełniamy błąd. Odkładamy koszenie na koniec miesiąca, a potem przycinamy trawę przy samej ziemi. Tak pielęgnowane są pasy zieleni, przy drogach, gdzie jest przewaga chwastów, natomiast wokół domu zależy nam na zdrowym, zielonym trawniku, który jest równo przycięty. Niskie koszenie zmniejsza witalność i trwałość trawy oraz obniża jej odporność na odwodnienie – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.

Czerwiec

W drugiej połowie miesiąca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych
i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów. Dzięki temu uzyskamy ładny kształt i elegancką formę.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH