Pamiętaj by systematycznie dbać o ogród. Nawet najbardziej wymyśle gatunki nie dodadzą uroku zapomnianej przestrzeni. Fot  Wave Break Media/Shutterstock.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Pamiętaj by systematycznie dbać o ogród. Nawet najbardziej wymyśle gatunki nie dodadzą uroku zapomnianej przestrzeni. Fot Wave Break Media/Shutterstock.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
02 marz 2014 05:45

Projektowanie ogrodu. Najczęściej popełniane błędy

Ogród to przede wszystkim miejsce odpoczynku. Warto dobrze zaplanować koncepcję przestrzeni, by wyglądał pięknie i nie wymagał zbyt dużych nakładów pracy.

1. Przygotuj projekt całości założenia. Możesz zatrudnić architekta krajobrazu, który profesjonalnie zaplanuje kompozycję i dobierze odpowiednie gatunki roślin. Jeśli realizacja przekracza twoje możliwości finansowe, wykonaj ją etapami. Pamiętaj aby ściśle trzymać się planu. Częstym błędem są nieprzemyślane decyzje i urządzanie „kawałkami” bez zachowania spójności. Prowadzi to często do licznych zmian, przesadzeń, a w konsekwencji do nieatrakcyjnego wyglądu i dodatkowych kosztów.

2. W planie uwzględnij ścieżki, podjazdy, małą architekturę, by nie sadzić roślinności tam, skąd za jakiś czas będzie usuwana. To samo dotyczy żywopłotów odgraniczających jak i dużych drzew i krzewów.

3. W pierwszej kolejności sadzimy największe okazy. Są one dominantą ogrodu. Musisz przewidzieć ich coraz większe gabaryty, więc pamiętaj, by nie lokalizować dużych drzew w zbyt bliskiej odległości od siebie. Z biegiem lat silniejsze egzemplarze mogą zagłuszyć słabszych sąsiadów.

4. Mniejsze krzewy i byliny traktuj jako dopełnienie całości. Staraj się nie wybierać zbyt dużej liczby różnych gatunków. Ogranicz się do kilkunastu na cały ogród. Ułatwi to pielęgnację i zaoszczędzi twój czas i pieniądze.

5. Niezbędna będzie wiedza na temat roślin, na które się zdecydujesz. Poznaj jakie warunki lubią, ukształtowanie terenu, rodzaj gleby oraz moc nasłonecznienia.

6. Uważaj na rośliny, których soki mogą być szkodliwe dla innych. Tak jest w przypadku orzecha włoskiego, który wydziela silne toksyny trujące. Dodatkowo szybko się rozrasta tworząc piękną koronę, która za jakiś czas niestety mocno zacieni część ogrodu.

7. Pamiętaj, że nawet najbardziej minimalistyczny ogród wymaga stałej pielęgnacji, nawet zimą! Nie ma nic gorszego niż zaniedbana przestrzeń. Jeśli ogrodnictwo nie jest twoją pasją, zdecyduj się na ładny trawnik i gatunki nie wymagające szczególnej uwagi lub zatrudnij fachowców, którzy zajmą się systematyczną pielęgnacją ogrodu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH