• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 gru 2008 14:28

Projektujemy taras

Nasz ekspert podpowiada, na co zwracać uwagę urządzając taras.

Ekspert radzi
Agnieszka Hubeny
Piękny i zadbany taras, na którym kwitnie mnogość ozdobnych, roślin, jest marzeniem każdego, kto nie ma możliwości ucieczki z dusznego miasta na sielską wieś.
Agnieszka Hubeny-Żukowska z Pracowni Sztuki Ogrodowej.

Jakie rośliny najlepiej czują się na tarasach?

Na tarasach obok roślin wieloletnich oraz krzewów często zimozielonych (rośliny iglaste i liściaste, np. bukszpan), pojawiają się rośliny sezonowe. Wiosną popularne są bratki, żonkile oraz tulipany, latem liczne odmiany pelargonii i petunii, margerytki oraz olbrzymich rozmiarów datury, ozdobione mnóstwem kwiatowych kielichów, które są niestety silnie trujące. Późnym latem i jesienią ich miejsce zajmują chryzantemy, wrzosy oraz popularna ostatnio kapusta ozdobna.

taras
fot. Archiwum

Jakie są dziś "tarasowe" trendy?
Od gatunku roślin zależy też podłoże, które powinno być w większości przypadków przepuszczalne. Pojemniki ustawiamy na podstawkach lub specjalnych stópkach, które umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza i odpływ nadmiaru wody. Rośliny preferują „oddychające” donice z terakoty, które bardzo efektownie prezentują się zwłaszcza na tarasach pełnych kwiatów i ziół.

Posadzone w takich donicach wymagają jednak częstszego podlewania i zabezpieczenia przed zimą. Na tarasach urządzonych nowocześnie (minimalistycznie) pojawia się raczej niewielka ilość roślin w geometrycznych, prostych, czasem nawet surowych pojemnikach z tworzyw sztucznych, metalu lub glazurowanej terakoty. Najczęściej są to: zimozielone żywotniki, miniaturowe odmiany sosny oraz bukszpany, ale także – dla kontrastu – zwiewne trawy ozdobne.

Jak powinniśmy dbać o nasz taras?
Taras to „ogród” trudny do utrzymania. Osoby często wyjeżdżające powinny pomyśleć o zatrudnieniu ogrodnika lub założeniu systemu nawadniania, ponieważ małe pojemniki należy podlewać bardzo często. Dla ułatwienia pielęgnacji można zastosować specjalną mieszankę podłoża z hydrożelem, który dłużej utrzymuje wilgoć. Łatwiej jest też zadbać o rośliny, gdy są posadzone w większych donicach, gęsto ustawionych obok siebie.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Grzegorz Malag - Willow House, 2010-07-18 11:39:00

    Mieszanka podłoża z hydrożelem - proszę więcej informacji.
  • Karina, 2009-02-19 07:46:19

    Uwielbiam zioła w doniczkach na balkonach i tarasach, pięknie wyglądają,a poza tym od razu gotowe uzupełnienie obiadków

POLECAMY W SERWISACH