Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

taras

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 19 gru 2008 14:28 (aktualizacja: 27 gru 2013 11:46)

Projektujemy taras

Nasz ekspert podpowiada, na co zwracać uwagę urządzając taras.

Ekspert radzi
Agnieszka Hubeny
Piękny i zadbany taras, na którym kwitnie mnogość ozdobnych, roślin, jest marzeniem każdego, kto nie ma możliwości ucieczki z dusznego miasta na sielską wieś.
Agnieszka Hubeny-Żukowska z Pracowni Sztuki Ogrodowej.

Jakie rośliny najlepiej czują się na tarasach?

Na tarasach obok roślin wieloletnich oraz krzewów często zimozielonych (rośliny iglaste i liściaste, np. bukszpan), pojawiają się rośliny sezonowe. Wiosną popularne są bratki, żonkile oraz tulipany, latem liczne odmiany pelargonii i petunii, margerytki oraz olbrzymich rozmiarów datury, ozdobione mnóstwem kwiatowych kielichów, które są niestety silnie trujące. Późnym latem i jesienią ich miejsce zajmują chryzantemy, wrzosy oraz popularna ostatnio kapusta ozdobna.

taras
fot. Archiwum

Jakie są dziś "tarasowe" trendy?
Od gatunku roślin zależy też podłoże, które powinno być w większości przypadków przepuszczalne. Pojemniki ustawiamy na podstawkach lub specjalnych stópkach, które umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza i odpływ nadmiaru wody. Rośliny preferują „oddychające” donice z terakoty, które bardzo efektownie prezentują się zwłaszcza na tarasach pełnych kwiatów i ziół.

Posadzone w takich donicach wymagają jednak częstszego podlewania i zabezpieczenia przed zimą. Na tarasach urządzonych nowocześnie (minimalistycznie) pojawia się raczej niewielka ilość roślin w geometrycznych, prostych, czasem nawet surowych pojemnikach z tworzyw sztucznych, metalu lub glazurowanej terakoty. Najczęściej są to: zimozielone żywotniki, miniaturowe odmiany sosny oraz bukszpany, ale także – dla kontrastu – zwiewne trawy ozdobne.

Jak powinniśmy dbać o nasz taras?
Taras to „ogród” trudny do utrzymania. Osoby często wyjeżdżające powinny pomyśleć o zatrudnieniu ogrodnika lub założeniu systemu nawadniania, ponieważ małe pojemniki należy podlewać bardzo często. Dla ułatwienia pielęgnacji można zastosować specjalną mieszankę podłoża z hydrożelem, który dłużej utrzymuje wilgoć. Łatwiej jest też zadbać o rośliny, gdy są posadzone w większych donicach, gęsto ustawionych obok siebie.

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA