• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
30 gru 2013 15:50

Przygotowanie systemu nawadniania do zimy

Przed zimą wszelkie narzędzia jak i system nawadniania wymagają prac konserwatorskich. Jeśli nie zadbamy o nie na czas mogą ulec awarii lub zniszczeniu. Radzimy jak zabezpieczyć system, aby wiosną znów nawadniał nasz ogród.

Zestaw natryskowy Pipeline, Gardena
Zestaw natryskowy Pipeline, Gardena

 
1. Usuńmy zalegającą wodę z narzędzi, rur, węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów, czy lanc zraszających, najlepiej sprężonym powietrzem – to prosty i bezpieczny sposób. Woda pod wpływem niskiej temperatury rozszerza się i może rozerwać węże, w których zalega.

Fot. Conrad.pl
Fot. Conrad.pl

 
2. Jeśli nasz system wyposażony jest w sterownik nawadniania – odłączamy go. Urządzenie może ulec zniszczeniu, dlatego zaleca się odłączenie sterowników od przyłączy kranowych. W przypadku zaworów elektromagnetycznych zainstalowanych w skrzyniach w ziemi najlepiej skorzystać ze sprężonego powietrza i ręcznie usunąć z nich resztki wody lub zdemontować je na czas zimy.

Sterownik nawadniania C 1030 plus (1862), Info-ogrody.pl
Sterownik nawadniania C 1030 plus (1862), Info-ogrody.pl

 
3. Odłączamy reduktory ciśnienia i filtrów. Po odłączeniu wszystkich niezbędnych elementów należy je przechowywać w suchym miejscu. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli podłączyć w pełni sprawny system w pierwszych dniach wiosny.

Źródło: Gardena

Zawór odwadniający, Gardena
Zawór odwadniający, Gardena

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • karolina, 2015-03-03 12:51:49

    Zima w tym roku jest lekka. Ale zdążyłam przed zimą zabezpieczyć systemy nawadniające. Wiosną ubiegłego roku pewna firma zainstalowała mi automatyczne podlewanie, zraszanie kropelkowe. Dzięki tym urządzeniom miałam piękny ogród, odpowiednio nawodniony.

POLECAMY W SERWISACH