Fot. Cameilia/shutterstock

Zobacz galerię [21 zdjęć]

Fot. Cameilia/shutterstock
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
17 marz 2014 05:15

Spędź poniedziałek w ogrodzie. Dzień Świętego Patryka

Tego dnia zieleń króluje niemal w każdej sferze życia. Obowiązuje zielony strój, łyk orzeźwiającej whisky lub barwionego piwa.

Dzień Świętego Patryka jest narodowym i religijnym świętem, obchodzonym przez Irlandczyków 17 marca. Święty Patryk jest patronem Irlandii, a kojarzona z nim koniczyna symbolizuje trawiasty krajobraz wyspy. Tego dnia obowiązuje wyłącznie strój zielony.

Jedną z tradycji obchodzenia święta jest picie szklaneczki whisky, zwaną „dzbanem Patryka”. Wywodzi się z legendy, w której Patryk nastraszył szynkarkę, nie dolewającą pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice.

Święto spopularyzowało się również poza Irlandią. Obchody związane są przede wszystkim z piciem zielonego piwa i koncertami muzyki celtyckiej. Tradycja barwienia piwa wywodzi się od potomków Irlandczyków, którzy w XIX i XX wieku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. W samej Irlandii zwyczaj ten przyjął się stosunkowo niedawno, a to za sprawą turystów spodziewających się zielonego trunku w tym dniu.

Leprechaun, tęcza i dzban złota

Leprechaun to mitologiczny gnom, zamieszkujący Irlandię. Można go spotkać w okolicy elfickich osiedli, jest to jednak wydarzenie niezwykle rzadkie. Leprechaun to „szewc”, a jego obecność zdradza odgłos uderzeń szewskiego młotka. Niewysoka postać wyróżnia się zielonym strojem, fartuchem, wysokim kapeluszem i bujną brodą. Przeważnie pali fajeczkę.

Leprechauny znają miejsca skrywające dzbany pełne złota. Jednak złapane, nie zdradzają ich łatwo, stąd wzięło się powiedzenie, że skarb leży po drugiej stronie tęczy, co oznacza nie do zdobycia. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH