Kokedama. Fot. materiały prasowe

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Kokedama. Fot. materiały prasowe
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 wrz 2016 15:12

Uprawiaj rośliny bez doniczki. Nowa japońska sztuka

Przyroda to jedna z największych inspiracji projektantów w tym sezonie. Warto je zaczerpnąć z nowej sztuki uprawiania roślin bez doniczki, czyli Kokedamy.

Kokedama jest nowoczesną formą japońskiej uprawy roślin i kwiatów w domu. W dosłownym tłumaczeniu koke oznacza mech, a dama kulę. Wywodzi się od sztuki bonsai, ale nie jest tak trudna i wymagająca. Polega na uprawianiu roślin w kuli mchu, który stanowi naturalną donicę. Jej wnętrze wypełnia specjalna mieszanka ziemi złożona z miękkiego jak plastelina torfu keto, twardej, palonej, drobnoziarnistej gliny akadama oraz zwykłej ziemi kwiatowej. Do tworzenia kodedamy używa się suszonego lub żywego mchu. Tak wykonane kompozycje można stawiać na parapetach, stolikach lub zawiesić pod sufitem. Kokedamy ocieplają wnętrze, nadając mu przyjazny i niepowtarzalny charakter.

Kokedama to świetne połączenie prostoty, naturalności i oryginalnej formy. Przy niewielkim nakładzie pracy można stworzyć nietuzinkową naturalną ozdobę, która będzie rozwijała się na naszych oczach. Budując instalację z kokedam będziemy mogli cieszyć się kawałkiem bajkowego ogrodu w naszych czterech kątach – przekonuje Joanna Hobora, założycielka studia Kokedama.

Jakie rośliny można uprawiać w kuli mchu? Świetnie sprawdzają się tu m. in. paprocie, fitonie, aloesy, asparagusy, bluszcze i zielistki. Unikać natomiast należy roślin zielnych, marant i mulenbeki. Częstotliwość podlewania kokedamy zależy od rodzaju sadzonki. Jeśli zdecydujemy się na rośliny, które lubią dużą ilość wody to warto otulić je świeżym mchem. Taka kompozycja wymaga wtedy codziennego zraszania i kąpieli w wodzie raz na tydzień. Należy też ustawić ją w miejscu, w którym nie będzie zbytnio nasłoneczniona. Żywotność kokedamy jest zależna od rodzaju roślin jakie uprawiamy. W przypadku tych, które szybko rosną i lubią wilgoć czas trwałości kompozycji to ok. 2 lata. Rośliny lubiące suche otoczenie rosną w kuli mchu do 4 lat. Składniki potrzebne do wykonania kokedamy można kupić w specjalistycznych sklepach, na giełdach kwiatowych lub przez internet.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH