Wiosna to czas na sadzenie kwiatów, które będą upiększać otoczenie naszego domu przez najbliższe miesiące. Fot. Praktiker.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Wiosna to czas na sadzenie kwiatów, które będą upiększać otoczenie naszego domu przez najbliższe miesiące. Fot. Praktiker.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Elżbieta Ławreniuk
16 marz 2015 12:32

Wiosna w ogrodzie: porady, inspiracje

Wiosna to czas, kiedy prace w ogrodzie ruszają po zimowej przerwie. Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają porządkom wokół domu i przygotowaniu naszego ogrodu do przyjemnego, wiosennego sezonu!

Koniec marca, początek kwietnia to czas wytężonej pracy w ogrodzie. Po spokojnym, zimowym sezonie przychodzi czas sadzenia, zabiegów pielęgnacyjnych, odświeżania przydomowej przestrzeni do letniego sezonu. Wiosna to czas na generalne, ogrodowe porządki. Od czego zacząć? W ogrodzie należy dokładnie usunąć uszkodzone pędy roślin, stare liście. Jeśli nie grożą już mrozy możemy  zdjąć zimowe osłony bylin. Zdjęte słomiane maty czy agrowłókninę po dokładnym osuszeniu możemy przechować i znów wykorzystać późną jesienią. Jeśli na naszej posesji znajduje się oczko wodne po zdjęciu zimowej okrywy należy je dokładnie oczyścić z roślin i pędów.  Specjalnej pielęgnacji wymaga także trawnik. Po starannym usunięciu starych liści i suchej trawy warto wykonać aerację, zabieg napowietrzenia gleby. Na początku sezonu warto poprzycinać stare, rozrośnięte drzewa i krzewy. Marzec jest odpowiednim miesiącem do sadzenia nowych krzewów oraz drzew owocowych.

Początek wiosny to dobry czas na wysiew kwiatów. W zależności od aktualnej pogody niektóre rośliny po odmarznięciu gleby możemy wysiać do gruntu, np. nagietki, czarnuszkę. Przed wysiewem i sadzeniem pamiętajmy o właściwym przygotowaniu gleby. Odpowiednio spulchniona, pełna składników odżywczych gleba jest niezbędna do prawidłowego wzrostu roślin. Pod koniec marca możemy także posiać rośliny jednoroczne w małych doniczkach ustawionych na parapecie czy w szklarni, które przeniesiemy do ogrodu w maju. Dzięki rośliny szybciej zakwitną niż te posiane bezpośrednio do gruntu. Groszek pachnący, szałwia, cynia, słoneczniki to tylko niektóre rośliny, które już teraz możemy posiać wewnątrz pomieszczeń.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • bbeataaaa, 2015-04-04 17:21:26

    robi sie cieplej i trzeba zacząć porządki w ogrodzie. Ja już wyjęłam swoje meble na patio, kupilam w tamtym roku, fajne takie, poduszki poprałam, ale pogoda popsuła mi wszystkie plany ;/

POLECAMY W SERWISACH