Nuda dopada dzieci niezwykle szybko. Na szczęście równie szybko można się jej pozbyć. Fot. Mothercare.

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Nuda dopada dzieci niezwykle szybko. Na szczęście równie szybko można się jej pozbyć. Fot. Mothercare.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
28 marz 2014 13:01

Mądre i wesołe sposoby na dziecięcą nudę

Zorganizowanie atrakcji dla dziecka, które roznosi energia, to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w okresie długiego weekendu, kiedy do dyspozycji mamy kilka wolnych dni. Oto kilka pomysłów zajęć dla urwisów.

Ponad 95 % dzieci codziennie ogląda telewizję, a blisko 60% robi to przez kilka godzin dziennie, nierzadko w obecności obojga rodziców - dowodzą badania Interactive Research. O ile w tygodniu winę można zrzucić na przepracowanie i małą ilość wolnego czasu, trudno o usprawiedliwienie takiego zachowania w weekend. Szczególnie, że pomysłów na intersujące zabawy nie trzeba daleko szukać. Oto kilka propozycji, które pozwolą spędzić czas z dala od komputera i telewizora.

Zrób to sam

Choć dzieci niekoniecznie zawsze słuchają swoich rodziców, doskonale ich naśladują. Tę tendencję łatwo przekuć w naukę i realną pomoc. Chłopcy bardzo chętnie będą wypełniać z tatą typowo męskie obowiązki związane z majsterkowaniem. Zaangażowanie syna w drobne naprawy pozwoli mu przyswoić przydatne umiejętności oraz da możliwość by się wykazać i poczuć ważnym.

Wspólnymi siłami można zrobić drewniany karmnik lub wieszak na klucze. Małym majsterkowiczom powierzmy wówczas mniej skomplikowane zadania, jak np. odrysowanie z pomocą linijki linii cięcia lub punktów, w które będziemy wkręcać haczyki. Kolejnym etapem będzie pomalowanie drewna farbkami w różnych kolorach.

Domowy pokaz mody

Dziewczynki z kolei chętnie naśladują upiększające zabiegi mam. Już kilkuletnie szkraby podkradają szminkę lub buty na obcasie. Warto wykorzystać to naturalne zainteresowanie i  zorganizować dla młodej damy prawdziwy pokaz mody. Tego typu aktywności pomagają rozwijać inteligencję, kreatywność oraz zmysł estetyczny. Kluczowe jest jednak, aby od samego początku córka brała udział w przygotowaniach. Wspólnie zaplanujcie jakie kreacje pokażecie, gdzie odbędzie się pokaz, jak ozdobicie miejsce oraz co podacie na przekąski.

Część dodatków do kreacji warto wykonać samodzielnie. Ozdobiona kredkami i flamastrami biżuteria z papieru będzie świetnym dopełnieniem kolekcji. Akcesoria można zrobić również z ciastoliny lub masy papierowej. Dla lepszego efektu pomalujcie je po wyschnięciu farbami.

Do makijażu wykorzystajcie produkty przystosowane do malowania twarzy. – Zarówno farby jak i kredki do malowania buzi są nieszkodliwe dla skóry dziecka, łatwo się je nakłada i również bez problemu zmywa – mówi Marzena Raczkiewicz z firmy MER plus.

Tradycyjne plansze

W sytuacji, gdy jakaś ważna sprawa skradnie trochę wolnego czasu i uniemożliwi zorganizowanie małego warsztatu lub pokazu mody, sięgnijmy po nieprzemijające gry planszowe. Rywalizacja dzieci z rodzicami podczas gry w Scrabble, Grzybobranie czy nieśmiertelnego Chińczyka nie tylko dostarczy pociechom frajdy, lecz także rozwinie je intelektualnie znacznie bardziej, niż oglądanie powtarzających się programów telewizyjnych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH