Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Nuda dopada dzieci niezwykle szybko. Na szczęście równie szybko można się jej pozbyć. Fot. Mothercare.

Nuda dopada dzieci niezwykle szybko. Na szczęście równie szybko można się jej pozbyć. Fot. Mothercare.
  • Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
  • 28 marz 2014 13:01 (aktualizacja: 30 marz 2014 08:26)

Mądre i wesołe sposoby na dziecięcą nudę

Zorganizowanie atrakcji dla dziecka, które roznosi energia, to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w okresie długiego weekendu, kiedy do dyspozycji mamy kilka wolnych dni. Oto kilka pomysłów zajęć dla urwisów.

Ponad 95 % dzieci codziennie ogląda telewizję, a blisko 60% robi to przez kilka godzin dziennie, nierzadko w obecności obojga rodziców - dowodzą badania Interactive Research. O ile w tygodniu winę można zrzucić na przepracowanie i małą ilość wolnego czasu, trudno o usprawiedliwienie takiego zachowania w weekend. Szczególnie, że pomysłów na intersujące zabawy nie trzeba daleko szukać. Oto kilka propozycji, które pozwolą spędzić czas z dala od komputera i telewizora.

Zrób to sam

Choć dzieci niekoniecznie zawsze słuchają swoich rodziców, doskonale ich naśladują. Tę tendencję łatwo przekuć w naukę i realną pomoc. Chłopcy bardzo chętnie będą wypełniać z tatą typowo męskie obowiązki związane z majsterkowaniem. Zaangażowanie syna w drobne naprawy pozwoli mu przyswoić przydatne umiejętności oraz da możliwość by się wykazać i poczuć ważnym.

Wspólnymi siłami można zrobić drewniany karmnik lub wieszak na klucze. Małym majsterkowiczom powierzmy wówczas mniej skomplikowane zadania, jak np. odrysowanie z pomocą linijki linii cięcia lub punktów, w które będziemy wkręcać haczyki. Kolejnym etapem będzie pomalowanie drewna farbkami w różnych kolorach.

Domowy pokaz mody

Dziewczynki z kolei chętnie naśladują upiększające zabiegi mam. Już kilkuletnie szkraby podkradają szminkę lub buty na obcasie. Warto wykorzystać to naturalne zainteresowanie i  zorganizować dla młodej damy prawdziwy pokaz mody. Tego typu aktywności pomagają rozwijać inteligencję, kreatywność oraz zmysł estetyczny. Kluczowe jest jednak, aby od samego początku córka brała udział w przygotowaniach. Wspólnie zaplanujcie jakie kreacje pokażecie, gdzie odbędzie się pokaz, jak ozdobicie miejsce oraz co podacie na przekąski.

Część dodatków do kreacji warto wykonać samodzielnie. Ozdobiona kredkami i flamastrami biżuteria z papieru będzie świetnym dopełnieniem kolekcji. Akcesoria można zrobić również z ciastoliny lub masy papierowej. Dla lepszego efektu pomalujcie je po wyschnięciu farbami.

Do makijażu wykorzystajcie produkty przystosowane do malowania twarzy. – Zarówno farby jak i kredki do malowania buzi są nieszkodliwe dla skóry dziecka, łatwo się je nakłada i również bez problemu zmywa – mówi Marzena Raczkiewicz z firmy MER plus.

Tradycyjne plansze

W sytuacji, gdy jakaś ważna sprawa skradnie trochę wolnego czasu i uniemożliwi zorganizowanie małego warsztatu lub pokazu mody, sięgnijmy po nieprzemijające gry planszowe. Rywalizacja dzieci z rodzicami podczas gry w Scrabble, Grzybobranie czy nieśmiertelnego Chińczyka nie tylko dostarczy pociechom frajdy, lecz także rozwinie je intelektualnie znacznie bardziej, niż oglądanie powtarzających się programów telewizyjnych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA