Bujak dla dzieci Dodo (proj. Oiva Toikka) wykonany z przyjaznego w dotyku kolorowego polietylenu. Magis Me Too/Worldsdesign.pl.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Bujak dla dzieci Dodo (proj. Oiva Toikka) wykonany z przyjaznego w dotyku kolorowego polietylenu. Magis Me Too/Worldsdesign.pl.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
06 sty 2014 18:21

Me Too! - włoski design dla maluchów

Kolekcja mebli Me Too włoskiej firmy Magis to nie tylko seria kolorowych mebli i dodatków dla dzieci. To także niezwykły eksperyment, w którym w pracy nad pomysłami w równym stopniu uczestniczyli słynni projektanci i psychologowie dziecięcy.

Choć kolekcja Me Too wystartowała w 2004 roku, pomysł na meble dedykowane dzieciom w wieku od 2 do 5 lat narodził się trzy lata wcześniej w głowie Eugenio Perazziego, prezydenta marki Magis, po długich poszukiwaniach biurka, które byłoby odpowiednie dla malutkiej wnuczki, zaczynającej przygodę z rysowaniem.

Nazwa programu to swoisty manifest potrzeb małego dziecka – ja też jestem ważne i chciałobym otaczać się nie tylko zabawkami, ale meblami odpowiednimi do mojego wieku i poziomu rozwoju,  korespondującymi z moim własnym dziecięcym światem, tak przecież różnym od świata dorosłych.

Światowi projektanci w służbie dzieciom

Do pracy zaproszono uznanych światowych designerów – znalazł się wśród nich Javier Mariscal, Eero Arnio, Satyendra Pakhale, Narti Guixe, El Ultimo Grito, Enzo Mari czy Marcel Wanders. Mieli za zadanie spojrzeć na świat oczami dziecka i zaprojektować meble odpowiadające maluchom nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim dziecięcym sposobem postrzegania świata.

Nad pracami czuwali lekarze i  psychologowie dziecięcy, w tym Edward Melhuish, światowej sławy profesor psychologii Uniwersytetu w Londynie. Ostatecznymi recenzentami każdego z projektów były dzieci.

Meble jak marzenie

W efekcie powstały zabawne i bezpretensjonalne meble, które mają za zadanie stymulować rozwój dziecka dzięki umiejętnemu połączeniu nauki z zabawą, pobudzać dziecięcą wyobraźnię i ciekawość oraz zachęcać do samodzielnego odkrywania świata.

Dostosowane do dziecięcej percepcji formy, kolory i faktury pomagają dzieciom poczuć się bezpiecznie, dają najmłodszym poczucie kontroli nad swoim najbliższym otoczeniem, co – jak udowodnili psychologowie – ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu zdolności poznawczych. A co najważniejsze,  bajkowe kształty przyjaznych meblowych stworków dają gwarancję doskonałej zabawy.

Nic więc dziwnego, że kolekcja Me Too okazała się światowym komercyjnym sukcesem i dowodem, że najmniejsi też zasługują na wielki design.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH