• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 wrz 2011 11:44

W krainie mukaków

Czym są mukaki? To niezwykła kolekcja dodatków do pokoju dziecięcego, stworzona przez projektantkę Agnieszkę Zielińską-Chmurę z pracowni Muka-Studio.

Dywan sklejony z dwóch warstw filcu wełnianego, każda o grubości 3 mm. Jasna warstwa od spodu podkreśla kształt wyciętych zwierzątek. Możliwość wyboru kolorów.

Muka-Studio
fot. Muka-Studio
Skąd się wzięły mukaki?
' title=
Zaczęło się od filcu...
Moja fascynacja filcem zaczęła się jeszcze na zajęciach z designu na studiach architektonicznych. Pod koniec 2009 roku spotkałam się z kolegą ze studiów, Przemkiem Ziółkowskim, który projektował właśnie autorską kolekcje mebli i zamierzał otworzyć galerię, aby je prezentować. Jako uzupełnienie kolekcji zaproponowałam mu lampy z filcu i zaraziłam go swoją fascynacją tym materiałem. Wspólnie stworzyliśmy nie tylko filcowe lampy, ale także dywany, wtedy jeszcze z filcu syntetycznego. Wkrótce w moich pracach pojawił się znacznie droższy filc wełniany - to dla mnie ważne, że filc powstaje w sposób przyjazny dla środowiska, że nadaje się w 100% do odzysku. Wełniany filc – jeden z najstarszych materiałów w historii cywilizacji - wytwarzany jest z owczej wełny dzięki ciepłej wodzie i tarciu. W zależności od dalszej obróbki, filc wełniany może być miękki jak puch lub twardy jak kamień, dlatego pozostaje moją nieustającą inspiracją.
 
Pierwsze mukaki
Impulsem do stworzenia pierwszych mukaków była chęć pomocy koleżance, która nie mogła znaleźć niebanalnego dywanu do pokoju córki. Zaproponowałam dywan z filcu. Kupując materiał na dywan wpadłam na pomysł lampy do niego nawiązującej. Pomału rodziła się kolekcja mukaków - dywan i lampy zostały uzupełnione o szydełkowe wełniane poduszki. Szydełkowe mukaki mają swoją historię - dzięki talentowi babci jako dziecko nosiłam piękne kolorowe wełniane swetry, kombinezony, poncza, nawet papcie. Wszystko z wełny, kolorowe – w czasach, które były w Polsce mało kolorowe. Do dziś został mi więc ogromny sentyment do wełny i bardzo chciałam, aby moja córka też pokochała wełniane przedmioty. Tych z kolekcji mukaki nie odważyłam się zrobić sama, choć dziś szydełkowanie wychodzi mi nieco lepiej. Znalazłam zdolną mistrzynię szydełka, panią Elżbietę.
 
Mukaki i makaki
Uzupełnieniem poduszek w kolekcji Mukaki stała się wełniana szydełkowa lampa. Tego pomysłu początkowo wystraszyła się nawet pani Elżbieta, która pomagała mi robić poduszki. Gdy jednak zobaczyłam wełnianą lampę jako hit targów we Frankfurcie, natychmiast zabrałam się do realizacji pomysłu. Wybierając włóczkę zakochałam się w hiszpańskiej wełnie z domieszką akrylu – urzekły mnie przepiękne kolory i większa wytrzymałość wełny. Podstawa lampy jest wykonana z drewna. Pokochałam ten materiał obserwując jego obróbkę – miejsce, w którym projektuję, sąsiaduje z warsztatem stolarskim. Kolekcji dziecięcej Mukaki poświęcona jest strona internetowa www.mukaki.pl. Nazwa kolekcji nawiązuje nie tylko do nazwy mojej firmy (Muka Studio), ale również do małp makaków, które chętnie zażywają rozgrzewających kąpieli w gorących źródłach. A przecież bez gorącej wody nie byłoby filcu…
Agnieszka Zielińska-Chmura

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH