Dzieci w trakcie gier i zabaw mają kontakt z rówieśnikami, tworzą grupy oraz rywalizują ze sobą rozwijając wzajemne relacje. Tego nie zastąpi im żadna, nawet najbardziej nowoczesna gra komputerowa. Fot. Dunnes Stores.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Dzieci w trakcie gier i zabaw mają kontakt z rówieśnikami, tworzą grupy oraz rywalizują ze sobą rozwijając wzajemne relacje. Tego nie zastąpi im żadna, nawet najbardziej nowoczesna gra komputerowa. Fot. Dunnes Stores.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
15 maj 2015 13:53

Zabawa dzieci na świeżym powietrzu

Zabawa dzieci na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na ich zdrowie oraz rozwój organizmu. Dlatego dzisiaj podpowiadamy kilka pomysłów na gry i zabawy na podwórzu, w ogrodzie czy w parku.

Współczesne dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem czy telewizorem. W trosce o ich zdrowie warto zmieniać te przyzwyczajenia i zamiast multimedialnych rozrywek zaproponować rekreację na świeżym powietrzu. Szczególnie, że sprzyja temu pogoda na zewnątrz. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na gry i zabawy dla naszych pociech, ich koleżanek i kolegów.

Zabawa „ 1, 2, 3 Baba Jaga patrzy”, w której jedno dziecko jest Babą Jagą, a reszta uczestników stoi w wyznaczonym miejscu. Baba Jaga jest odwrócona tyłem, zakrywa oczy rękami i powtarza słowa raz ,dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie dzieci biegną w jej stronę. Po tych słowach Baba się odwraca, a dzieci muszą w tym czasie zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegły i się nie ruszać. Baba Jaga natomiast chodzi i patrzy, czy nikt się nie rusza (może rozśmieszać nieruchomo stojące dzieci). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię), a reszta pozostaje na swoim miejscu. Następnie Baba Jaga znów wypowiada słowa raz, dwa, trzy... a ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby wygrywa i zajmuje jej miejsce.

Zabawa „Lawina” polega na tym, że spośród wszystkich uczestników zabawy zostaje wybrana jedna osoba, której przykleja się czerwony kartonik. Reszta dzieci stoi w luźnym ustawieniu. Na znak rodzica pociecha z kartonikiem zaczyna gonić pozostałych graczy, starając się któregoś dotknąć. Kiedy osoba  zostaje złapana, otrzymuje kartonik i pomaga łapać inne dzieci. Jeśli któryś uczestnik zostanie złapany przez dowolne dziecko z kartonikiem, automatycznie sam dostaje kartonik i pomaga łapać pozostałych. Kolejną turę zabawy rozpoczyna dziecko, które dało się złapać jako ostatnie.

„Berek” to chyba najstarsza i najbardziej znana zabawa. Jedna osoba czyli przysłowiowy berek stara się schwytać kogoś z uciekających, którzy rozbiegli się po całym podwórzu. Gdy uda mu się kogoś dotknąć, wówczas dotknięty staje się berkiem i stara się schwytać następnego uczestnika. W ten sposób następuje ciągła zmiana berków, dzięki czemu zabawa nie nudzi się zbyt szybko.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH