• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
05 lut 2014 13:33

Biurko dziecka. Sposoby na bałagan

Systematyczne motywowanie dziecka do utrzymania porządku na biurku nauczy je dobrych nawyków oraz samodzielności. Zwłaszcza, że takie sprzątanie może być jednocześnie fajną zabawą. Wystarczy, że włączą się w nie rodzice.

Ucząc dzieci od małego, aby odkładały zabawki na właściwe miejsce, składały ubrania lub na bieżąco chowały przedmioty do szuflad, utrwalamy w ich zachowaniu pozytywny nawyk. Jeśli dodatkowo, chociaż na początku, w sprzątanie zaangażują się rodzice, ta nielubiana czynność  może przerodzić się w prawdziwą zabawę.

Wspólne szykowanie koszyczków na akcesoria lub kartonowych przegródek ma również walor edukacyjny. Rozwija u maluchów zdolności manualne, zmysł organizacyjny i koordynację ruchową.

Nieważne, ważne, ważniejsze

Najprostszym sposobem ułatwienia dzieciakom utrzymania ładu na blacie, jest tzw. zasada trzech grup. Polega ona na tym, że wszystkie przedmioty, które maluch zgromadził na biurku dzieli na trzy kategorie. Pierwsza to rzeczy, które od razu może schować na swoje miejsce.

W drugą wpisują się  akcesoria, które w najbliższym czasie nie będą potrzebne i można je trzymać z dala od biurka. W trzeciej grupie znajdzie się natomiast wszystko co zbędne, a więc równie dobrze można to wyrzucić. W ten sposób pokażemy dziecku, jak utrzymać porządek i nie gromadzić rupieci.

Poskromić chaos

Wraz z rozpoczęciem przez dzieci edukacji szkolnej, stosy papierów, kolorowanek  i  notatek sięgają ilości, w której można się pogubić. Aby ułatwić poszukiwania akurat potrzebnej notatki możemy przygotować z dzieckiem odpowiednie przegródki z brystolu.

Arkusz musi być nieco szerszy niż standardowy format tak, aby na wystającym fragmencie bloku zapisać nazwę np. matematyka, rysunki itp.

Kolorowa przegródka wsunięta między kartki pozwoli szybko odnaleźć interesujący malucha temat. Sposobem na utrzymanie porządku w papierach są również kartonowe segregatory i  teczki.

Stojaczki na pisaczki

Dzieci kochają rysować i malować, a co za tym idzie - kredki są zawsze tam gdzie one. Prostym sposobem na ich segregację, jest wykonanie stojaka z rolek po papierowych ręcznikach kuchennych.

Wystarczy przyciąć trzy rolki do różnych wysokości i połączyć je klejem lub kolorową tasiemką. A kwestię ozdoby organizera pozostawić kreatywności dziecka.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-02-06 10:16:46

    każda porada się przyda , warto sprawdzić ;)

POLECAMY W SERWISACH