W pokoju dziecka powinny dominować ulubione kolory.  Fot. Colombini Casa.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

W pokoju dziecka powinny dominować ulubione kolory. Fot. Colombini Casa.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
30 maj 2014 12:33

Jak mądrze urządzić pokój dziecka?

Urządzenie pokoju dla pociechy wymaga sporej pomysłowości, ale też niemałego budżetu. Dlatego przystępując do dzieła powinniśmy zadbać o to by wnętrze było ładne, funkcjonalne i mogło służyć naszemu dziecku przez długi czas.

Organizując przestrzeń w pokoju dziecka warto kierować się podziałem strefowym. We wnętrzu powinno znaleźć się miejsce do nauki, wypoczynku, ale także zabawy i relaksu. Temu podziałowi powinien więc być podporządkowany zakup mebli oraz ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której nasza pociecha będzie czuć się komfortowo zarówno skupiając się na odrabianiu lekcji, jak i podczas zabawy.

Sentymenty na bok

Do realizacji projektu pokoju dziecięcego zdecydowanie nie powinniśmy podchodzić z sentymentem. Powinniśmy podejść do przedsięwzięcia praktycznie. W ofertach producentów pojawiają się tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Wiele problemów organizacyjnych może rozwiązać pojemna, dobrze zaprojektowana szafa. To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad ładem i porządkiem, ale także dla dziecka, które od najmłodszych lat uczy się jak dbać o swoje rzeczy. 

Porządek w szafie

Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będzie szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym ułatwiającym organizację. W poszczególnych częściach szafy wnękowej można przechowywać ubrania, natomiast inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz inne niezbędne przedmioty.  W precyzyjnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, systemy półek i szuflad oraz koszyków cargo. Przy projektowaniu wnętrza warto pomyśleć o dłuższych przestrzeniach poziomych lub pionowych, w których schować można narty lub deskę snowboardową pociechy – komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. W utrzymaniu porządku pomogę też plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość.

Trwałość to podstawa

Dokonując zakupu mebli najlepiej wybierać te, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Brudzą się nie tylko dzieci, ale także przedmioty, których dotykają. Warto wziąć pod uwagę fakt, że czasem z mebli trzeba będzie usunąć ślady po kredkach, farbach, kredzie, czy jedzeniu - mówi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. Dlatego zamiast mebli ze szklanymi powierzchniami oraz wykonanych z delikatnych tworzyw lepiej wybrać modele z materiałów odpornych na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, np. dobrej jakości płyt MDF. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • mirinda80, 2014-09-30 13:46:11

    Bardzo fajny artykuł. Myślę, że dużo łatwiej jest utrzymać porządek w pokojach dziecięcych kiedy zamiast farby na ściany damy np. sklejkę boazeryjną.

POLECAMY W SERWISACH