Pokój dziecka: kolekcja Popsicle. Fot. Flexa

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Pokój dziecka: kolekcja Popsicle. Fot. Flexa
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 lut 2018 15:10

Pokój dziecka - meble i dodatki a dziecięca wrażliwość

Przedmioty, z którymi dzieci mają do czynienia, wywierają duży wpływ na ich rozwój, wyrabiając poczucie stylu oraz dobry gust. Dlatego wyposażenie pokoju dziecka powinno być nie tylko bezpieczne i dostosowane do jego wieku, ale też estetyczne i przemyślane.

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo jest niepodważalną zasadą obowiązującą przy urządzaniu pokoi dla dzieci w każdym wieku. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrane meble i akcesoria posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, zarówno konstrukcyjne, jak i technologiczne i chemiczne.

Bezpieczeństwo technologiczne i chemiczne gwarantują testy i certyfikaty, które powinien przedstawić sprzedawca. Na temat bezpieczeństwa konstrukcyjnego można znaleźć wiele drobiazgowych opracowań. Nie warto urządzać pokoju dziecka z przypadkowo dobranych elementów. Dostępne są rozwiązania dedykowane właśnie dziecięcym pokojom. Bezpieczeństwo stanowi w nich integralną cechę każdego, nawet najmniejszego elementu.

Mieszkanie czy dom zmieniają się wraz z wiekiem i potrzebami ich mieszkańców. Reguła ta najintensywniej dotyczy pokoi dziecięcych. Kilka razy w czasie dojrzewania dziecka jego pokój wymaga całkowitej zmiany. Ma to nie tylko funkcjonalne znaczenie, wpływa także na rozwój dziecka. Optymalnie jest kiedy meble i sprzęty podążają za rozwijającymi się wymaganiami i dają możliwość łatwych i częstych zmian. Warto zdecydować się na taki rodzaj mebli, które będzie można dostosować do rosnącego dziecka. Kwestie dotyczące rodzaju mebli są relatywnie łatwe do zrozumienia i każdy rodzic sam doskonale widzi pojawiające się potrzeby swojego dziecka, jak większe łóżeczko, biurko do zabaw plastycznych czy do nauki.

Niezwykle istotnym i często pomijanym elementem wpływającym na rozwój dziecka jest estetyka przestrzeni w jakiej przebywa. W wypowiedzi dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, Agnieszka Żyła - projektantka z pracowni Art of Home podkreśla: Badania naukowe, a także doświadczenie głownie krajów Skandynawskich pokazuje, że to w jakiej przestrzeni dziecko przebywa, wpływa na kształtowanie się jego poczucia estetyki. Maluch staje się bardziej wrażliwy estetycznie i wykształca w sobie coś, co potocznie nazywamy dobrym gustem. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami zaczynają pojawiać się konkretne upodobania i właśnie
w obszarze estetyki najłatwiej rodzicowi popełnić błąd. Projektując pokoje dziecięce, zwykle proponujemy prosty funkcjonalizm w stonowanych kolorach. Rezultatem są zwykle przestrzenie wyposażone w meble drewniane w neutralnych lub bardzo delikatnych kolorach, ewentualnie z jednym wyraźniejszym kolorem przewodnim. Nie znaczy to jednak, że pokoje dziecięce są nudne. Można je urozmaicić nie tyle kolorystycznie, co funkcjonalnie stosując np. drabinki czy huśtawki (np. z lin jutowych), mini ścianki wspinaczkowe, antresole, fragmenty ścian kreatywnych z korka lub farby kredowo- magnetycznej - dodaje projektantka.

Kolejną bolączką rodziców, jest feeria barw wynikająca z dużej ogromnej zabawek, książeczek, przyborów do malowania i innych rzeczy, którymi bawi się nasza pociecha. Najtrudniejsza jest do ujarzmienia w pokoju małego dziecka, ale również starsze dzieci w chwilę potrafią zamienić swój pokój w miejsce, które nie jest bezpieczne i wyglądem przyprawia o ból głowy. Ważne jest takie zaprojektowanie przestrzeni, żeby znajdowało się w niej miejsce do przechowywania tych wielobarwnych i zmieniających się w czasie elementów tak, żeby po skończonej zabawie można było je schować w bezpieczne miejsce przywracając harmonię w pokoju. Szczególnie starsze, chodzące do szkoły dzieci potrzebują miejsca, które pozwoli im się skoncentrować, a wszechobecne zabawki nie są najlepszym pomocnikiem w nauce.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH