• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
17 paź 2011 12:44

Pokój nastolatka bez tajemnic

Pokój dziecka w wieku szkolnym, a zwłaszcza nastolatka, to jego twierdza – warto więc wspólnie poszukać inspiracji.

Okres dorastania to czas kiedy nasze dziecko staje się młodym człowiekiem. Budzi się w nim nie tylko potrzeba indywidualizmu, ale i chęć manifestowania swej osobowości, a nic jej nie wyraża lepiej niż kreacja własnej przestrzeni. 

Przytulnie i kolorowo
Przytulny, kolorowo urządzony pokój sprzyja wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu dziecka. Na naszym rynku, czy to za sprawą rosnącej oferty wielu krajowych producentów mebli i wyposażenia, czy też trendów napływających od naszych sąsiadów, zaczyna pojawiać się niezliczona ilość mebli i innych gadżetów wyposażenia pokoi dzieci. Bogactwo form i kolorów mebli przyprawia o zawrót głowy nawet najbardziej zdecydowanych rodziców.

Pamiętajmy, że oprócz nauki i zabawy nasze dzieci spędzą tam cudowne lata swojego dzieciństwa. Nie wolno także zapomnieć, że to pomieszczenie ma być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale również podobać się naszym milusińskim. Dzięki temu nasza praca stanie się łatwiejsza, a zamierzony efekt osiągniemy szybciej.

Funkcjonalnie i wygodnie
Ireneusz Marczyński
Priorytetową rolę w przygotowaniu odgrywa wiek dziecka. Wiąże się to z funkcjonalnością mebli i ergonomią korzystania z nich. Trudno sobie wyobrazić, żeby dziecko w wieku 3 czy 4 lat czuło się dobrze siedząc w krzesełku z wygodnym oparciem i szeroko umiejscowionymi podłokietnikami. Ze starannością należy dobrać gabaryty do wieku dziecka, pamiętając o zapewnieniu wystarczającego miejsca nie tylko do nauki, ale i zabawy. Najlepiej byłoby, jak gdyby meble „rosły” wraz z wiekiem dziecka. Z biegiem czasu dziecko zaczyna się coraz bardziej interesować otoczeniem, należy wtedy wymienić meble na nowe - bardziej funkcjonalne i bezpieczne. Trzeba też pamiętać o dekoracjach i dodatkach, które będą pobudzały wyobraźnie dziecka do zabawy. Nie należy unikać śmiałych i żywych kolorów ścian i wykładzin podłogowych.
Arch. Ireneusz Marczyński, IMProjekt architektura wnętrz i animacja

Inspirujący design
Jak ważną rolę odgrywa wiek w zainteresowaniach dziecka, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wystrój pokoju ukierunkowany tematycznie z pewnością wzbudzi u naszych dzieci chęć do zabawy, a przez to pogłębiania wiedzy w wybranym temacie. Doskonale pamiętamy z naszego dzieciństwa fascynację muzyką czy idolami i wyklejone plakatami ściany swojego pokoju. Każdy okres życia naszego dziecka rządzi się innymi prawami i ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju.

Zmieniają się proporcje czasu, w którym coraz mniej poświęca go na zabawę, a intensywniej pracuje i uczy się. Warto pamiętać przy tym, że dopasowanie optymalnych wysokości stołu i krzesła ma ogromne znaczenie na rozwój psychofizyczny i eliminuje nieprawidłowe postawy.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Yeti, 2015-09-09 12:56:00

    po prostu podstawą są kolory

POLECAMY W SERWISACH