• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
08 kwi 2010 10:00

Bezpieczny dom

Urządzanie mieszkania, w którym wkrótce pojawi się dziecko jest nie lada wyzwaniem. Wybierając farby do ścian i meble nie zwracamy już uwagi wyłącznie na design i kolorystykę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo zastosowanych materiałów. Wszystko po to, aby nasze maleństwo rozwijało się jak najlepiej i cieszyło się jak najlepszym zdrowiem.

Prędzej czy później przychodzi jednak krytyczny moment. Moment, w którym nasz milusiński zaczyna raczkować a potem chodzić. Malutkie rączki, żądne poznania świata buszują w szufladach komód, wspinają się po regałach, bawią się drzwiami od pokoju i sprawdzają, jak działa kuchenka elektryczna.

Właśnie na tym etapie życia dziecka zdarza się zwykle najwięcej wypadków. Chcąc im zapobiec rodzice starają się nie spuszczać z oczu dzieci nawet na chwilę. Ale jedna chwila nieuwagi wystarczy, aby sprytny dwulatek dotknął rozgrzanej płyty, przytrzasnął rączkę drzwiami lub wsadził długopis do kontaktu. Jak przeżyć ten trudny okres w życiu dziecka?

Wiadomo, że troska rodziców jest w tym okresie nieodzowna, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że nawet najbardziej opiekuńczy tata musi wziąć kiedyś prysznic a mama przygotować kolację dla rodziny. Zdecydowanie najlepszym posunięciem, zmniejszającym do minimum ryzyko wystąpienia zdarzeń, o których pisaliśmy powyżej jest wyposażenie mieszkania czy domu w szereg zabezpieczeń, eliminujących potencjalne zagrożenie i ułatwiających funkcjonowanie całej rodziny.

Z kablem w ręce

Zdecydowanie największe niebezpieczeństwo dla malucha stwarzają gniazdka elektryczne. - Najłatwiejszą formą zabezpieczenia przed porażeniem prądem jest zainstalowanie jest zainstalowanie gniazd z przesłonami torów prądowych, uniemożliwiających najmłodszym domownikom wetknięcie obcych przedmiotów do gniazdek – wyjaśnia Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon.

- Zasada działania przesłon jest bardzo prosta – między torami prądowymi w mechanizmie gniazda a jego pokrywą zamontowana jest „przesłona”, uchylająca się pod wpływem bolców wtyczki. To właśnie dzięki niej dzieci nie mają szans na wepchnięcie pojedynczego przedmiotu do toru prądowego.

Alternatywną formą zabezpieczenia kontaktów jest stosowanie plastykowych osłonek na istniejące już gniazdka. Niski koszt zakupu sprawia, że produkt ten dostępny jest praktycznie dla wszystkich rodziców choć oczywiście tak, jak większość innych towarów posiada także swoje wady.

Chcąc włączyć odkurzacz czy suszarkę musimy każdorazowo zdejmować z kontaktu osłonkę, co może, ale wcale nie musi być pewnego rodzaju utrudnieniem.

Fot. Fiorentino.
Fot. Fiorentino.

Nie biegaj po schodach...

wołają rodzice, zwykle bez żadnego efektu. Co zrobić, aby nasze dziecko nie spadło ze schodów i nie skręciło nogi, zbiegając na poranne śniadanie ? Użytecznym rozwiązaniem i to nie tylko dla dzieci są przyklejane kawałki wykładzin lub też taśmy, zabezpieczające przed poślizgnięciem.

W zależności od potrzeby możemy obkleić nimi brzegi stopni lub też, dla wzmocnienia efektu wykonać dodatkowe rzędy zabezpieczeń. Niezbędnym elementem w przypadku najmłodszych są także barierki, blokujące dostęp do klatki schodowej. To dzięki ich zamontowaniu, raczkujące i uczące się chodzić dziecko nie wejdzie na schody i z nich nie spadnie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH