Roleta zaciemniająca z kolekcji Igraszaki sówki Graszki marki Lotari. Fot. Lotari.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Roleta zaciemniająca z kolekcji Igraszaki sówki Graszki marki Lotari. Fot. Lotari.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
11 lip 2014 10:26

Kolorowych snów, czyli piękne rolety do pokoju dziecka

Spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Na jego jakość w dużym stopniu wpływa otoczenie, w którym przebywa nasza pociecha. Zadbajmy zatem o odpowiedni klimat do snu w pokoju malucha.

Pięcioletnie dziecko spędza w łóżku ok. 11 godzin na dobę, a młodsze maluchy jeszcze więcej. Podczas snu dziecko odpoczywa i regeneruje siły, i przede wszystkim intensywnie się rozwija. Wtedy też jest wydzielany jest hormon wzrostu, wzmacnia się system odpornościowy organizmu, rozwija się mózg, a także umacniają połączenia nerwowe oraz ślady pamięciowe. Wyspany maluch nie ma problemów z apetytem, jest radosny i ciekawy świata, a uczeń - łatwiej się koncentruje i szybciej uczy. 

Zaburzenia snu

Jednak szybki rozwój dziecka w wielu sferach - motorycznej, poznawczej i emocjonalnej może powodować powstawanie problemów ze snem, takich jak lęk przed zasypianiem, koszmary senne czy wybudzanie się w nocy. Badania wykazują, że około 25% wszystkich dzieci cierpi na zaburzenia snu dlatego tak ważne jest, aby zadbać o właściwą higienę snu. Dlatego pomieszczenie, w którym zasypia pociecha powinno sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i wyciszeniu malucha. Niezbędne jest więc delikatne oświetlenie, które zapewni lampka nocna oraz rolety czy zasłony, które o świcie ograniczą nadmiar światła dziennego

Atmosfera na dobranoc

Na właściwą higienę snu składa się wiele czynników, takich jak miejsce snu, stałe pory układania do snu i rytuały związane z zasypianiem, jak również aktywność dziecka w ciągu dnia. - Sypialnia malucha powinna być zaciemniona i cicha, z odpowiednim poziomem temperatury i wilgotności. Wystrój wnętrza sprzyjający zasypianiu powinien być spokojny i przyjazny, ale też kolorowy i pobudzający wyobraźnię. Przedmioty i zabawki otaczające malucha powinny być przez niego znane i lubiane - doradza Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej.

We wspomaganiu dobrego snu dziecka pomocne może stać się wypracowanie kojącego wieczornego rytuału, jak ciepła kąpiel, wybieranie piżamki, opowiadanie bajki i tulenie ukochanej maskotki. Taki rytuał ułatwia zasypianie i pomaga radzić sobie dziecku podczas nocnego wybudzania poprzez przywołanie kojących chwil przez zaśnięciem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH