Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Home-designing.

Fot. Home-designing.
  • Autor: Justyna Majkowska
  • 06 marz 2014 05:12 (aktualizacja: 07 marz 2014 08:12)

Pokój dla dziecka. Delikatne kolory pomogą odpocząć!

Dla dziewczynki koniecznie różowy? Chłopcu - mundurkowy granat lub soczysta zieleń? Dziś zrywamy ze stereotypowym spojrzeniem na pokój dziecięcy! Zobaczcie wnętrza dziecięcych pokojów, w których aż chce się zamieszkać.

Wiemy, że dzieci uwielbiają mocno nasycone kolory kojarzone ze światem bajek i baśni. Otaczają się ogromem zabawek mieniących się tysiącem kształtów i barw. Coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów lub monitorów komputerowych, gdzie karmione są nierealistycznymi obrazami. Niestety takie spojrzenie często przenoszone jest na płaszczyznę domową.

Dzieci coraz szybciej kształtują swoją rzeczywistość, a rodzice, najczęściej z powodu braku czasu, często pozwalają na samodzielne, nie zawsze trafne decyzje. Jak wyrobić dobry smak i gust u najmłodszych? Zacznijmy od ich otoczenia.

"NIE" - dla nadmiaru form i kolorów

W internecie możemy znaleźć tysiące zdjęć aranżacyjnych dziecięcych pokoi, które aż biją po oczach mnogością form i kolorów. Wypełniają je ogromne, dominujące przedmioty mające służyć zabawie i rozwojowi najmłodszych. Ściany, tkaniny, a nawet meble aż kipią od jaskrawych różowości, kanarkowych żółcieni, morskich turkusów czy ogórkowych zieleni. Mało tego, często zestawienia kolorystyczne są mocno kontrastowe, co nie pozwala na odnalezienie „oddechu” w kompozycyjnym założeniu.

W takim pomieszczeniu trudno się skupić na nauce, nawet jeżeli początkowo opiera się głównie na zabawie. Zbyt dużo barw i kształtów rozprasza, stymuluje do ruchu, nie pozwala się skoncentrować na właśnie wykonywanej czynności. Tego typu aranżacje najlepiej sprawdzają się w świetlicach, czy pozadomowych miejscach zabaw, które służą wyłącznie temu celowi.

Jak więc zaprojektować pokój naszemu dziecku, by był przyjazny zarówno do nauki, zabawy jak i odpoczynku?

1.Dobrze zaplanuj układ mebli. Ich gabaryty powinny być dostosowane do wieku dziecka lub mieć możliwość regulacji wraz ze wzrostem młodego człowieka. Nie przesadź z ich ilością. Łóżko, biurko, regał na książki i zabawki oraz komoda lub szafa ubraniowa, to wystarczający zestaw do umeblowania pokoju. Pamiętaj, że z biegiem czasu zabawki będą zabierać najwięcej miejsca, więc dodatkowo pomieszczenie wyposaż w pudełka lub skrzynki, które będziesz mógł wsunąć pod łóżko.

2.Ściany. Najlepiej pomalować je w jasnym, stonowanym kolorze. Jeśli będziesz chciał wprowadzić elementy dekoracyjne np. z ulubionych kreskówek, jednolite powierzchnie będą odpowiednim dla nich tłem.

3.Jeśli wciąż ci zależy na nasyconych akcentach kolorystycznych, zrób to w dodatkach takich jak poduszki, obrazki czy barwne półki. Możesz pokusić się o kolorowy dywan lub zasłony, ale pamiętaj - nie wszystko na raz!

4.Dzięki stonowanej aranżacji pokój może „dojrzewać” razem z dzieckiem. Za kilka lat wystarczy wymienić ruchome elementy będące atrybutami wczesnych zabaw, by dziecięcy pokój zamienić w ekstrawagancką przestrzeń zbuntowanego nastolatka!

Złota zasada: projektowanie wg zasady „od ogółu do szczegółu” i zachowanie umiaru w dekoratorce!

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA