Fot. Home-designing.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Fot. Home-designing.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
06 marz 2014 05:12

Pokój dla dziecka. Delikatne kolory pomogą odpocząć!

Dla dziewczynki koniecznie różowy? Chłopcu - mundurkowy granat lub soczysta zieleń? Dziś zrywamy ze stereotypowym spojrzeniem na pokój dziecięcy! Zobaczcie wnętrza dziecięcych pokojów, w których aż chce się zamieszkać.

Wiemy, że dzieci uwielbiają mocno nasycone kolory kojarzone ze światem bajek i baśni. Otaczają się ogromem zabawek mieniących się tysiącem kształtów i barw. Coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów lub monitorów komputerowych, gdzie karmione są nierealistycznymi obrazami. Niestety takie spojrzenie często przenoszone jest na płaszczyznę domową.

Dzieci coraz szybciej kształtują swoją rzeczywistość, a rodzice, najczęściej z powodu braku czasu, często pozwalają na samodzielne, nie zawsze trafne decyzje. Jak wyrobić dobry smak i gust u najmłodszych? Zacznijmy od ich otoczenia.

"NIE" - dla nadmiaru form i kolorów

W internecie możemy znaleźć tysiące zdjęć aranżacyjnych dziecięcych pokoi, które aż biją po oczach mnogością form i kolorów. Wypełniają je ogromne, dominujące przedmioty mające służyć zabawie i rozwojowi najmłodszych. Ściany, tkaniny, a nawet meble aż kipią od jaskrawych różowości, kanarkowych żółcieni, morskich turkusów czy ogórkowych zieleni. Mało tego, często zestawienia kolorystyczne są mocno kontrastowe, co nie pozwala na odnalezienie „oddechu” w kompozycyjnym założeniu.

W takim pomieszczeniu trudno się skupić na nauce, nawet jeżeli początkowo opiera się głównie na zabawie. Zbyt dużo barw i kształtów rozprasza, stymuluje do ruchu, nie pozwala się skoncentrować na właśnie wykonywanej czynności. Tego typu aranżacje najlepiej sprawdzają się w świetlicach, czy pozadomowych miejscach zabaw, które służą wyłącznie temu celowi.

Jak więc zaprojektować pokój naszemu dziecku, by był przyjazny zarówno do nauki, zabawy jak i odpoczynku?

1.Dobrze zaplanuj układ mebli. Ich gabaryty powinny być dostosowane do wieku dziecka lub mieć możliwość regulacji wraz ze wzrostem młodego człowieka. Nie przesadź z ich ilością. Łóżko, biurko, regał na książki i zabawki oraz komoda lub szafa ubraniowa, to wystarczający zestaw do umeblowania pokoju. Pamiętaj, że z biegiem czasu zabawki będą zabierać najwięcej miejsca, więc dodatkowo pomieszczenie wyposaż w pudełka lub skrzynki, które będziesz mógł wsunąć pod łóżko.

2.Ściany. Najlepiej pomalować je w jasnym, stonowanym kolorze. Jeśli będziesz chciał wprowadzić elementy dekoracyjne np. z ulubionych kreskówek, jednolite powierzchnie będą odpowiednim dla nich tłem.

3.Jeśli wciąż ci zależy na nasyconych akcentach kolorystycznych, zrób to w dodatkach takich jak poduszki, obrazki czy barwne półki. Możesz pokusić się o kolorowy dywan lub zasłony, ale pamiętaj - nie wszystko na raz!

4.Dzięki stonowanej aranżacji pokój może „dojrzewać” razem z dzieckiem. Za kilka lat wystarczy wymienić ruchome elementy będące atrybutami wczesnych zabaw, by dziecięcy pokój zamienić w ekstrawagancką przestrzeń zbuntowanego nastolatka!

Złota zasada: projektowanie wg zasady „od ogółu do szczegółu” i zachowanie umiaru w dekoratorce!

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Klara, 2014-05-16 17:45:23

  Bread, dokładnie. Ja całkiem niedawno robiłam moim dwóm synkom remont w pokoju. Ściany były całkowicie pomazane, teraz nawet jak dzieciaki coś rysują, to nie ma problemu żeby wziąć i zmazać to ścierką. Ja jestem bardzo zadowolona, bo kolor zmienimy dopiero jak chłopaki podrosną i może będą chcieli mieć jakiś inny wystrój.
 • bread, 2014-05-15 15:08:33

  Chciałem pomalować dziecku pokój z farbą śnieżki, która otrzymała ostatnio certyfikat KidZone, z tego wnoszę, że jest bezpieczna, nie tworzy wielu szkodliwych oparów i jest całkiem odporna na zmywanie. Czy to co przeczytałem na innej stronie internetowej i napisałem wyżej jest prawdą?
 • gość, 2014-03-06 09:38:23

  bardzo nowocześnie! podoba się! :)

POLECAMY W SERWISACH